• Rok Tuwima

• Poniżej szczegóły i harmonogram realizowanego projektu.

KARTA PROJEKTU

Szkoła:

Podstawowa im. Wincentego Witosa w Szydłowie

Temat projektu/ zakres tematyczny:

„ Cudowna i zabawna kraina Juliana Tuwima”

Zespół projektowy:

Nauczyciel opiekun:

Anna Ożarek

Problemy, które chcemy rozwiązać:

Jak zapoznać uczniów z życiem i twórczością Julian Tuwima?

Cele projektu
          (czego chcemy się dowiedzieć? co chcemy osiągnąć?)

Kryteria do każdego z celów
          (po czym poznamy, że cel został osiągnięty −kryteria)

Informacja zwrotna na temat realizacji celów
          (wypełnia nauczyciel po zakończeniu projektu)

Nauczymy się jak wykorzystywać rożne źródła wiedzy.

-przygotujemy informacje o życiu i twórczości J. Tuwima.

-wykonamy gazetkę ścienną.

Poprzez wyszukiwanie informacji kształcone były umiejętności przekazywania przez dzieci zapamiętanych faktów. Wdrożona została odpowiedzialność za wykonanie powierzonego zadania.

Zapoznamy się z wybranymi wierszami poety.

Będziemy ilustrować wybrany wiersz Juliana Tuwima.

- uczniowie słuchają wierszy czytanych przez nauczyciela i lektorów, znają wiersze poety i postacie  z wierszy.

-uczniowie będą rozwijać wrażliwość plastyczną i wyobraźnię oraz doskonalić różnorodne techniki plastyczne.

Uczniowie słuchając wierszy, zaznajomili się z wierszami poety. Pobudzona została wrażliwość na piękno poezji polskiej. Wzbogacone zostało słownictwo dzieci. Potrafią analizować i oceniać postępowanie bohaterów wierszy.

Bardzo podobało mi się zaangażowanie uczniów w wykonanie prac plastycznych. Prace zostały wykonane różnymi technikami. Została zorganizowana wystawka prac plastycznych. Uczestnicy otrzymali dyplomy, a zwycięzcy nagrody książkowe. Myślę, że każde dziecko będzie kojarzyło wiersz z radością i przyjemnością

Utrwalamy znajomość wierszy Juliana Tuwima.

- na podstawie przygotowanego testu, uczniowie będą udzielać odpowiedzi na pytania przestrzegając reguł ortograficznych. Jednocześnie będą rozwijać swoje zainteresowania czytelnicze.

Wykorzystane zostały teksty do nauki i zabawy. Dzieci poprzez pisanie wyrobiły sobie poczucie odpowiedzialności za napisane słowa. W dobrym stopniu znali wiersze i postacie z wierszy Juliana Tuwima.

Rozwijamy zdolności recytatorskie

-uczniowie recytowali wybrane wiersze z zachowaniem odpowiedniej intonacji, rozwijali zdolności recytatorskie.

Uczniowie brali udział w przygotowaniu dekoracji do konkursu. Osiągnęli sukcesy na miarę swoich możliwości. Dzieci pokonały nieśmiałość i świetnie poradziły sobie podczas wygłaszania wierszy.

Sprawdzamy zdobyte widomości w atrakcyjny sposób.

- uczniowie sprawdzili swoje wiadomości na podstawie POMYSŁU DOBREJ PRAKTYKI n/t „ Cudowna i zabawna kraina Juliana Tuwima”.

Uczniowie wspaniale bawili się podczas zajęć. Bardzo podobało mi się zaangażowanie w zadania, które wykonywali. Do wykonywania ćwiczeń interaktywnych uczniowie zachęcali się wzajemnie.

Zadania/ działania

Uczniowie odpowiedzialni

Terminy realizacji

Nazwa narzędzia TIK
          (wpisujemy tylko przy tych zadaniach, gdzie będą wykorzystywane)

Informacja o wykonaniu zadania
          (np. z czego jesteśmy zadowoleni?
          co byśmy zmienili następnym razem?
          wpisują uczniowie po zakończeniu zadań)

Wykorzystanie różnych źródeł wiedzy do zebrania podstawowych informacji n/t życia i twórczości Juliana Tuwima.

Klasy IV-VI

marzec

strona  www.google.pl

Na podstawie źródeł informacji takich, jak „ Pisarze polscy” oraz strony internetowej, przygotowaliśmy informacje o życiu i twórczości J. Tuwima. Następnie  z nauczycielem wykonaliśmy gazetkę ścienną.

Zapoznanie z wierszami Juliana Tuwima.

marzec- kwiecień

Program „ Teatr dla dzieci”- wiersze dla dzieci.

Słuchaliśmy wierszy czytanych przez nauczyciela i lektorów. Samodzielnie czytaliśmy utwory i w ten sposób poznaliśmy wiersze Juliana Tuwima.

Ilustrowanie wybranego wiersza Juliana Tuwima- wykonanie prac plastycznych dowolną techniką. Tworzenie ilustracji „ Moja ulubiona postać z utworów Juliana Tuwima”.

05.04.2013r.

Zaprezentowaliśmy umiejętności plastyczne biorąc udział w konkursie plastycznym. Zorganizowaliśmy z nauczycielem wystawę prac plastycznych.

Konkurs wiedzy w formie testu- test pisemny ze znajomości wierszy Juliana Tuwima.

Klasy II- IV

koniec kwietnia

Poznaliśmy wybrane wiersze i postacie z wierszy J. Tuwima. Ćwiczyliśmy pamięć oraz kształciliśmy rywalizację i współzawodnictwo. Doskonaliliśmy umiejętność odpowiedzi na pytania.

Konkurs recytatorski „ Cudowna i zabawna kraina Juliana Tuwima”

08.05.2013r.

strona www.zyraffa.pl

komputer z podłączeniem do Internetu

strona www.zyraffa.pl

program : Multimedialny świat Juliana Tuwima.

program PAINT

slajdy- ilustracje do wierszy

program: Teatr dla dzieci- wiersze

Po zapoznaniu z wierszami J .Tuwima niektórzy z nas wzięli udział w konkursie recytatorskim. Rozbudziliśmy zainteresowania czytelnicze oraz ćwiczyliśmy pamięć. To zadanie okazało się trudne, ponieważ musieliśmy recytować wiersze z zachowaniem odpowiedniej intonacji. Nie wszyscy mogli wziąć udział w konkursie.

Zapoznanie uczniów z twórczością J. Tuwima.                         / POMYSŁ DOBREJ PRAKTYKI/.

16.05.2013r.

Juliana Tuwima.

płyta CD- Bajkopiosenki do słów Juliana Tuwima

Bardzo dobrze się bawiliśmy wykonując to zadanie. Wyszukiwaliśmy w Internecie informacji n/t życia i twórczości Juliana Tuwima. Przedstawione na tablicy multimedialnej slajdy pozwoliły nam rozwiązywać zagadki, rebusy, quizy. Wysłuchaliśmy też wierszy wygłaszanych przez znanych aktorów i rozpoznawaliśmy tytuły wierszy. Karty pracy pozwoliły nam utrwalić pisownię wyrazów z „h”. Słuchaliśmy piosenek do słów J. Tuwima i rozwiązywaliśmy zagadki muzyczne. Doskonale bawiliśmy się z programem „ Multimedialny świat Juliana Tuwima”