Od lat badania i statystyki pokazują, że matematyka to przysłowiowa pięta Achillesa polskich uczniów. Już 2 i 3 czerwca uczniowie naszej szkoły oraz z terenu Gminy Grabica będą mieli możliwość obejrzenia wystawa „O matmo!”, która udowadnia, że poznawanie królowej nauk to fascynująca przygoda. Matematyka to nie odległa abstrakcja. Codziennie mamy z nią do czynienia, choć nie zawsze to dostrzegamy. Wystawa pomaga uczniom odnaleźć inspiracje matematyczne w otaczającym ich świecie – np. uzmysłowić sobie, czym są algorytmy i co je łączy z wyszukiwarkami internetowymi.
Zaproszenie
Serdecznie zapraszamy wszystkie Mamy na wieczór poetycki z okazji Dnia Matki, który odbędzie się 23 maja 2024 r. o godz. 18.00 w Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Szydłowie. W trakcie spotkania wysłuchamy najpiękniejszych wierszy i piosenek poświęcionych Mamie przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Przewidziany jest również słodki poczęstunek.
Organizatorzy
Złota Wieża - eliminacje wojewódzkie.
12 maja 2024 w PCKZiU Mroczków Gościnny nasi uczniowie, Julia Turlejska i Antoni Piotrowski, wraz z seniorami Jarosławem Sudrą i Krzysztofem Pająkiem reprezentowali w szachach UMKS Grabka Grabica, Gminę Grabica i Powiat Piotrkowski w zawodach kwalifikacyjnych do Finału Centralnego Turnieju Szachowego o „Złotą Wieżę” - Drużynowych Mistrzostw Zrzeszenia LZS. Poziom zawodów był bardzo wysoki. Po dziewięciu rundach trudnych pojedynków zajęli siódme miejsce. Szczególnie dla juniorów było to niepowtarzalna okazja do zdobywania nowych doświadczeń i przygotowania do kolejnych zawodów. Gratulujemy naszym zawodnikom i życzymy powodzenia w kolejnych turniejach królewskiej gry.
Szkolny Konkurs Recytatorski "KOCHAM CIĘ MAMO"
„Mama to miękkie serce. Mama to melodyjny głos, to chuchanie na uderzone miejsce, mama to samo dobro i sama przyjemność. Coś, co dobrze jest mieć w każdej chwili życia koło siebie, dookoła siebie, gdzieś na horyzoncie”. ( Melchior Wańkowicz)
10 maja 2024 roku w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski pod przyjętym w tej edycji hasłem "Kocham Cię Mamo". Konkurs adresowany był do dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klas I - VIII. Do konkursu zgłosiło się 25 osób. Celem konkursu było kształtowanie kultury żywego słowa, doskonalenie umiejętności recytatorskich, kształtowanie umiejętności wyrażania uczuć względem najważniejszych osób oraz popularyzowanie i promowanie twórczości poetyckiej i przybliżenie wizerunku matki w literaturze. Przygotowaniem oraz przeprowadzeniem konkursu zajęła się p. Anna Ożarek.
Serdecznie powitaliśmy naszych szczególnych gości. Aleksandrę Fidziańską - laureatkę ogólnopolskich konkursów poetyckich, która jest członkiem grupy literackiej ABATON i grupy poetycko-muzycznej "PRZEZNACZENIE", śpiewa, pisze teksty i muzykę. Autorka indywidualnych i zbiorowych wystaw fotograficznych.Witolda Stawskiego - poetę, muzyka, fotografa i podróżnika, założyciela i autora piosenek grupy poetycko-muzycznej "PRZEZNACZENIE". Panią prezes Stowarzyszenia Amazonek "Kamilki" - Violettę Pabisiak, miłośniczkę podróży, starych zamków, fotografii i wycieczek rowerowych. Pani Pabisiak kilkukrotnie otrzymywała nagrody i wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach poetyckich i ogólnopolskich konkursach na fraszkę. Amatorsko pisze wiersze od ponad dziesięciu lat.
Oceny uczestników biorących udział w dzisiejszym konkursie oceniało jury w składzie:
- Pani Aleksandra Fidziańska
- Pan Witold Stawski
- Pani Violetta Pabisiak
Jury wyłoniło zwycięzców według następujących kryteriów:
- doboru repertuaru i jego pamięciowego opanowania ( dobór tekstu do możliwości wykonawczych uczestnika oraz wieku);
- interpretacji utworu ( akcentowanie wyrazów i zdań, intonacja, modulacja);
- ogólnego wyrazu artystycznego ( uzasadniony gest sceniczny, element ruchu, strój);
- kultury słowa( dykcja oraz emisja głosu).
KATEGORIE:
ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY - KLASA I
I miejsce - Oskar Skórniewski (I)
II miejsce - Alina Olbromska (I)
III miejsce - Dominik Stefański (OP)
KLASY II-III
I miejsce - Franciszek Maciołek (II)
II miejsce - Lena Miśkiewicz (III)
III miejsce - Natalia Pielużek (II)
KLASY IV-V
I miejsce - Weronika Skwarkowska (V)
II miejsce - Kinga Kaźmierczak (IV)
III miejsce - Julia Rycerz (V)
KLASY VI-VII
I miejsce - Martyna Skałbana (VII)
II miejsce - Aleksandra Dryzek (VI)
III miejsce - Julia Skórka (VII)
Mimo ogromnej tremy wszyscy uczestnicy wypadli świetnie prezentując swoje talenty recytatorskie. Za włożony trud i pracę recytatorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Laureatom zostały wręczone nagrody książkowe, wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy!
Egzamin klasa 8.
Egzamin w bieżącym roku szkolnym odbywa się zgodnie z harmonogramem CKE w dniach:
1. język polski – 14 maja 2024 r. (wtorek) – godz. 9:00
2. matematyka – 15 maja 2024 r. (środa) – godz. 9:00
3. język obcy nowożytny – 16 maja 2024 r. (czwartek) – godz. 9:00
W przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, czas pracy z poszczególnymi arkuszami może zostać przedłużony. Dowozy na poszczególne dni dla uczniów klasy 8 znajdują się na stronie www szkoły: https://spwitos.edupage.org/a/prawo-wewnatrzszkolne?eqa=dGV4dD10ZXh0L3RleHQyJnN1YnBhZ2U9NQ%3D%3D
Pozostałe klasy w tych dniach nie mają zajęć dydaktycznych.
Nasi absolwenci:)
W dniu 8 maja 2024r naszą szkołę po raz kolejny odwiedził kolejny absolwent – tym razem rocznik 2011r. - Dagmara Wężyk. Wystąpiła z prelekcją, w której opowiedziała uczniom o tym, czym aktualnie się zajmuje, jakie kraje odwiedza prowadząc badania w ramach doktoratu na Uniwersytecie Warszawskim w Zakładzie Eko-Epidemiologii Chorób Pasożytniczych.
Po ukończeniu szydłowskiej podstawówki uczęszczała do gimnazjum. Brała czynny udział w życiu szkoły: akademie, wolontariat, była na wymianie uczniów na Węgrzech, co było nie tylko swego rodzaju wyróżnieniem ale przede wszystkim ciekawym doświadczeniem i okazją do szlifowania języka angielskiego. Po gimnazjum kontynuowała naukę w trzecim liceum w Piotrkowie Trybunalskim o profilu biologiczno- chemicznym i to właśnie tam zainteresowała się biologią i postanowiła w tym kierunku studiować. Po zdanej maturze dostała się na wszystkie studia, na które aplikowała tj. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet w Gdańsku, Uniwersytet we Wrocławiu, ale jej marzeniem było studiowanie w Warszawie, co również jej się udało.
Rozpoczęła studia na SGGW w Warszawie na kierunku biologia, a przez wszystkie lata studiów licencjackich otrzymywała stypendium rektora za osiągnięcia w nauce. Po trzecim roku odbyła staż w Centrum Nauki Kopernik gdzie zarażała swoją pasją do biologii innych. Pracę magisterską pisała na Uniwersytecie Warszawskim w Zakładzie Eko-Epidemiologii Chorób Pasożytniczych i to właśnie tam odkryła swoją pasję do pracy z pasożytami, głównie kleszczami. W tym samym Zakładzie została na doktoracie i obecnie realizuje 2 rok.
Aktywnie udziela się w życiu akademickim: prowadzi wykłady, lekcje dla dzieci, warsztaty. Jest zastępcą prezesa Koła Naukowego Parazytologii. Ma na swoim koncie publikacje naukowe oraz nagrodę rektora dla najlepszego zespołu Wydziału Biologii.
Chętnie dzieli się swoją wiedzą z ludźmi np. w mediach oraz na konferencjach polskich i zagranicznych. Obecnie w ramach swojego doktoratu realizuje projekt o zasięgu światowym.
14
Święto Konstytucji 3 Maja
30 kwietnia 2024 r. uroczystą akademią uczciliśmy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucj 3 Maja. Przygotowali ją uczniowie klasy siódmej, czwartej i piątej pod kierunkiem pani Edyty Bąkowskiej. Młodzież przedstawiła w krótkich scenkach najważniejsze postanowienia Konstytucji. Przybliżono też twórców ustawy zasadniczej. Na wcześniej przygotowanych plakatach przybliżyliśmy ważne dla każdego Polaka znaczenie słów: Ojczyzna, Naród, Wolność. Chór szkolny pod kierunkiem pani Anny Kociołek wykonał piosenki "Ojczyzna" i "Rota". Uczennica klasy siódmej, Wiktoria Skórniewska, wykonała taniec z szarfami do piosenki "Ojczyzna" Marka Grechuty .
Dzień Ziemi 2024
Dnia 23 kwietnia odbyły się w naszej szkole Igrzyska z okazji Dnia Ziemi, których celem była promocja dobrych nawyków ekologicznych oraz pogłębianie świadomości i wiedzy ekologicznej uczniów. W tym roku tematem przewodnim było hasło: „Ziemia vs. Plastik”.
W ramach olimpiady odbył się konkurs na najbardziej „ukwieconą” klasę, gdzie dzieci pod fachowym okiem swoich wychowawców przygotowały piękne dekoracje klas. Kolejną konkurencją była zbiórka nakrętek. Zebrano ich ponad 16.000 i przekazano na cele charytatywne. Uczniowie wypełniali także anonimowe ankiety dotyczące świadomości ekologicznej oraz sadzili rośliny we wcześniej przygotowanych przez siebie doniczkach. Brali udział w quizie ekologicznym oraz otrzymali ulotki „Jak dbać o środowisko”. W ramach igrzysk odbyły się również ekologiczne zawody sportowe o puchar Przyjaciela Ziemi pn. „Igrzyska dla środowiska”. W końcowej klasyfikacji Igrzysk zwyciężyła klasa piąta, która otrzymała pamiątkowy puchar, nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Dzieciom dopisywał świetny humor i pięknie dopingowały zawodnikom.
Zwycięzcom i uczestnikom szlachetnej rywalizacji gratulujemy!
22
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie