Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w piątej już edycji projektu #Łódzkie gra w szachy. Pierwszym akcentem będzie Turniej szachowy organizowany wspólnie z Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim w piątek 29 listopada 2024r. Zachęcamy wszystkie szkoły do udziału w projekcie, który wspiera uczniów we wszechstronnym rozwoju. Więcej informacji na stronie CRE Piotrków: https://crepiotrkow.edu.pl/dzialania/lodzkie-gra-w-szachy
Wynalazki i odkrycia
19 listopada 2024 roku uczniowie z klasy trzeciej byli w Miejskiej Bibliotece Publicznej - MEDIATECE. Uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych nt. „ Wynalazki i odkrycia”- rozwiązywali krzyżówkę oraz odkryli co lub kto znajduje się na rysunku. Prowadząca zajęcia przekazała wiele ciekawych informacji na temat odkrywców i wynalazców. Następnie uczniowie poznawali świat dzięki klockom LEGO, uzyskali informacje na temat Wszechświata, czyli wszystkiego, co jest poza Ziemią. Przed uczniami było bardzo trudne zadanie do wykonania - musieli zbudować z klocków Stację Kosmiczną na Księżycu. Wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością, która budziła u nich ciekawość świata. Po zakończeniu pracy każda grupa opowiedziała o tym, co zamieściła na swojej stacji. Konieczność współdziałania w grupie pozwoliła uczniom rozwijać umiejętności społeczne i komunikacyjne. Uczniowie uczyli się cierpliwości, trenowali koncentrację, rozwiązywali problemy a także rozwijali wyobraźnię przestrzenną. Wszyscy wspaniale spędzili ten dzień i na pewno na długo zostanie w ich pamięci.
4
Co to jest „prawo”? - może zapytacie.
Co to jest „prawo”? - może zapytacie.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyła się nasza szkoła. Z tej okazji OP i klasa II oraz uczniowie ze świetlicy uczestniczyli w obchodach tego dnia. Wychowawcy przybliżyli uczniom tematykę związaną z Konwencją o prawach dziecka. Były również prezentacje multimedialne ,, Dziecka Prawa - Moja sprawa”, zabawy dydaktyczne, a także prace plastyczne. Nauczyciele i uczniowie w ten sposób uczcili powstanie tego najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych. W tym dniu dominował kolor niebieski, jako znak solidarności z dziećmi na całym świecie.
1
Dzień Tabliczki Mnożenia
Dnia 15 października 2024 roku, w naszej szkole odbyły się obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie klas IV-VIII, którzy z entuzjazmem przystąpili do różnych zadań i konkursów matematycznych. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia okazał się wielkim sukcesem, przynosząc wiele radości i satysfakcji zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Wydarzenie nie tylko pozwoliło utrwalić wiedzę matematyczną, ale również zintegrować społeczność szkolną w atmosferze wspólnej zabawy i zdrowej rywalizacji.
5
Dzień Kredki
Święto to w znaczący sposób wiąże się z najmłodszymi, bowiem to dzięki kredkom mogą one wyrażać swoje emocje, uczą się twórczego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię. Rysowanie to wspaniała przygoda i ważne doświadczenie dla każdego dziecka. Kredka towarzyszy im przez długie lata: w domu, przedszkolu oraz szkole.
Na początku dzieci obejrzały film jak powstają kredki oraz wysłuchały opowiadania, w którym głównymi bohaterami były kredki. Następnie dzieci dopasowywały obrazki do odpowiednich kolorów kredek, tworzyły zbiory według kryterium koloru, kształtu, wielkości, rodzaju, porównywały ich liczebność oraz układały z nich figury geometryczne. Wykonały również piękne prace plastyczne. To był wyjątkowy dzień i na długo pozostanie w naszej pamięci.
Światowy Dzień Życzliwości
21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość i wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Przesłanie akcji to: ,,Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pozytywna energia, którą przekazujemy innym, wraca do nas z nawiązką!” Uśmiech to taka krzywa, która wszystko prostuje… Dlatego uśmiechajmy się !!!!
Apel - Narodowe Święto Niepodległości
W czwartek 7 listopada uczciliśmy uroczystym apelem Narodowe Święto Niepodległości. Apel rozpoczął się tradycyjnie od wprowadzenia sztandaru szkoły i wspólnego odśpiewania Hymnu Polskiego. Dalszą część wypełniło przedstawienie przygotowane przez uczniów pod kierunkiem nauczycielki historii pani Edyty Bąkowskiej. Widzowie mieli okazję prześledzić skomplikowane dzieje naszego kraju, kiedy to tracił on niepodległość a potem, z wysiłkiem trwającym ponad 100 lat, walczył by ją odzyskać.
Po skończonym występie Pan Drektor Jarosław Baran podziękował wszystkim, którzy pracowali nad przygotowaniem widowiska oraz poprowadził dyskusję z młodymi widzami, pytając co to znaczy "niepodległość" i jakie jest jej znaczenie dla Polaków.54
Konkurs ortograficzny - wyniki
Konkurs ortograficzny rozstrzygnięty! Po raz kolejny odbył się w naszej szkole konkurs orograficzny dla uczniów klas IV – VIII. Składał się z dwu części – pierwsza to konkurs plastyczny. Uczniowie, po wylosowania wybranej zasady ortograficznej, przygotowywali w grupach plakaty. Technika pracy była dowolna, a uczniowie w tej części konkursu wykazali się ogromną pomysłowością i niebanalnym ujęciem tematu. Jury wyłoniło najlepsze plakaty, które zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym. Wyniki w tej części przedstawiają się następująco:
I miejsce –Hubert Dryzek, Igor Jurga, Marcin Piotrowski, Konrad Kotas (klasa 6)
II miejsce – Natalia Sokół, Marina Barnik (klasa 4)
II miejsce - Julia Skórka, Martyna Skałbana, Ada Płoszyńska, Kamil Ostrowski (klasa 8)
III miejsce - Wiktoria Sokół, Julia Kamińska (klasa 7) , Magdalena Kamińska (klasa 5)
III miejsce – Malwina Pielużek (klasa 7)
Wyróżnienie - Zofia Misztela, Oliwia Wocheń, Weronika Skwarkowska, Barbara Woźniak, Hanna Waleszczyńska (klasa 6), Artur Parszcz, Michał Szewczyk (klasa 5), Julian Książek, Jakub Szewczyk (klasa 4)
Kolejnym etapem konkursu było napisanie przez uczniów dyktanda. Konkurs w tej części został podzielony na dwie kategorie: klasy IV – VI i VII – VIII. Ci, którzy otrzymali oceny bardzo dobre z dyktanda, zakwalifikowali się do drugiego etapu – testu ortograficznego, który został przygotowany na platformie edukacyjnej EDUELO. Po dogrywce wyniki w tej części przedstawiają się następująco:
w kategorii klas IV – VI:
I miejsce i tytuł MISTRZA ORTOGRAFII otrzymał Mateusz Cichuta (klasa 4);
w kategorii klas VII – VIII: (po zaciętym pojedynku ortograficznym;)
I miejsce i tytuły MISTRZYŃ ORTOGRAFII otrzymały: Ada Płoszyńska i Martyna Skałbana (klasa 8)
Zwycięzcom gratulujemy!
Nagrody książkowe i drobne upominki w konkursie ufundowała Rada Rodziców. Głównym celem konkursu było podniesienie kompetencji ortograficznych uczniów, motywowanie uczniów do doskonalenia własnych umiejętności w zakresie ortografii, doskonalenie umiejętności stosowania zasad ortograficznych oraz dobra zabawa.
Konkurs przygotowała i przeprowadziła mgr Marzena Kukuła.
2
Uwaga! Nowy konkurs dla miłośników książek!
Biblioteka Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Szydłowie ogranizuje konkurs literacko-plastyczny adresowany do uczniów naszej szkoły z oddziałów do 0 do 6. Dokładny regulamin zamieszczony jest pod linkiem poniżej:
REGULAMIN KONKURSU- Konkurs rozpoczyna się w dniu jego ogłoszenia i trwa do 29 listopada 2024r.
- Rozstrzygnięcie konkursu będzie miało miejsce w grudniu 2024r. Wyniki zostaną zamieszczone na stronie internetowej szkoły.
- Dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych przewidziane są dyplomy i nagrody rzeczowe.
- Informacje o konkursie można uzyskać u organizatora konkursu Pani Beaty Czerwińskiej.
Niecodzienna lekcja fizyki i chemii w naszej szkole
25 października uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć w niecodziennej lekcji pt. "Zasady fizyczne czy kwasy chemiczne" przygotowanej przez Grupę ZAELEKTRYZOWANI. W programie pokazu pojawiły się niecodzienne eksperymenty fizyczne i chemiczne, zabawy z gazami - ciekłym azotem, helem oraz wodorem, ciekawe zjawiska fizyczne. W pokazie aktywnie uczestniczyli uczniowie, a spotkanie było sposobem na wyjaśnienie zjawisk fizycznych i chemicznych zachodzących w otaczającym nas świecie.
17
Wyjazd do MOK-u na spektakl "Balladyna"
Młodzież z klas VII i VIII wzięła udział w spektaklu przygotowanym przez Teatr Artenes z Wrocławia. Tym razem na scenie zobaczyliśmy dzieło Juliusza Słowackiego, drugiego po Adamie Mickiewiczu czołowego przedstawiciela literatury okresu romantyzmu - "Balladynę". To wciąż chętnie wystawiany na scenach polskich teatrów dramat o ludzkich ułomnościach - żądzy władzy, bogactwa i zdobywaniu ich wszelkimi możliwymi sposobami. Wyjazd przygotowała p. Marzena Kukuła
3
Mitologia na wyciągnięcie ręki
Stają się już naszą szkolną tradycją coroczne "ożywione lekcje mitologii starożytnej". Inspirowane są przez nauczycielkę historii w klasach piątych, panią Bernardę Maciejewską. Uczniowie wcielają się podczas lekcji w postaci bogów starożytnej Grecji. Upodabniają się do nich strojem i odpowiednimi "boskimi" atrybutami. Podczas krótkiego występu każdy uczeń przedstawia odgrywaną przez siebie postać, pełnioną przez nią rolę, posiadaną moc i "powiązania rodzinne". Lekcja upływa w atmosferze zabawy połączonej z utrwaleniem zdobytych wiadomości.
6
Dzień Edukacji Narodowej i Ślubowanie klas I
- 85
17 października nasza szkoła miała podwójną okazję do świętowania. Uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, a ponadto uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie i zostali pasowani na ucznia.
W wydarzeniu brali udział zaproszeni goście - Wójt Gminy Grabica Pan Krzysztof Kuliński, Dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół Pani Anna Sitek, Radni gminy, Komitet Rady Rodziców, rodzice i opiekunowie pierwszoklasistów, grono pedagogiczne reprezentowane też przez emerytów oraz wszyscy uczniowie naszej szkoły.
Dyrektor szkoły pan Jarosław Baran złożył kadrze nauczycielskiej podziękowania wraz z życzeniami dalszych sukcesów w pracy z dziećmi i młodzieżą, a najbardziej zaangażowanym w tę pracę - wręczył doroczne nagrody. Do życzeń przyłączył się też pan Wójt, przekazując kwiaty dla całego grona pracowników.
Chór szkolny pod kierunkiem pana Jarosława Barana przedstawił krótki program artystyczny dedykowany naszym pedagogom, a wychowawczynie klas pierwszych - pani Beata Czerwińska (1a) i pani Marlena Lada (1b) przygotowały ceremonię ślubowania i pasowania na ucznia swoich podopiecznych. Rada Rodziców, jak co roku, obdarowała świeżo nominowanych uczniów honorowymi dyplomami, pamiątkowymi książkami i słodyczami.
Kolejne doroczne święto pracowników oświaty przeszło do historii Szkoły, dostarczając wielu wzruszeń i ciepłych wspomnień.
Wyniki konkursu "Poznajemy stolice europejskie i ich języki"
W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków 26 września 2024 roku uczniowie klas IV-VIII przygotowali wystawę plakatów prezentujących stolice europejskie i obowiązujące w nich języki urzędowe Unii Europejskiej. Natomiast młodsi koledzy i koleżanki z klas 0-III przedstawili słowa angielskie w formie obrazów- kaligramów.
Wystawa miała jednocześnie formę dwóch konkursów językowo- plastycznych: „Poznajemy stolice europejskie i ich języki” dla klas IV-VIII oraz „Kaligramy, czyli słowa obrazy” dla klas 0-III. Głównym celem konkursów było upowszechnianie idei obchodów Europejskiego Dnia Języków, poszerzanie wiedzy uczniów na temat stolic europejskich i obowiązujących w nich języków urzędowych oraz rozwijanie motywacji do nauki języków obcych.
Po dokonaniu wnikliwej oceny prac zgodnie z kryteriami zawartymi w regulaminie konkursu jury w składzie: p. Dyrektor Jarosław Baran, p. Edyta Bąkowska, p. Bernarda Maciejewska, p. Agnieszka Mastalerz, p. Mariola Zelcer-Michalska oraz p. Elżbieta Zarzycka wyłoniło następujących zwycięzców:
- w konkursie „Kaligramy, czyli słowa obrazy”:
I miejsce: Jakub Kamiński kl. Ia
II miejsce: ex aequo: Amelia Czajka kl. VI, Natalia Pielużek kl. III
III miejsce: ex aequo: Szymon Kamiński kl. 0, Zuzanna Kacperska kl. Ib, Wojciech Rycerz kl. II
- w konkursie „Poznajemy stolice europejskie i ich języki”:
I miejsce: Ateny: Weronika Frączkowska, Maja Olejnik, Bożena Woźniak kl. IV
II miejsce: Belgrad: Ada Płoszyńska Martyna Skałbana, Julia Skórka kl.VIII
III miejsce: Londyn: Martin Barnik, Cyprian Fałek, Oskar Legędź kl. VII
Wyróżnienie: Sofia: Aleksandra Gajewska, Amelia Łaska, Malwina Pielużek kl. VII
Zwycięzcy otrzymają dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.
Zwycięzcom gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu!
Konkursy przygotowała i przeprowadziła p. Iwona Retka.
DEN
Gmina Grabica wspiera przedszkolaków
"Gmina Grabica wspiera przedszkolaków" Gmina Grabica rozpoczęła realizację projektu „Gmina Grabica wspiera przedszkolaków!”
39
Spotkanie uczniów z ratownikami medycznymi
11 października gościliśmy w naszej szkole ratowników medycznych. Pana Przemysława Justa i Piotra Ungiera. Na samym początku Pan Ratownik wyjaśnił na czym polega jego praca oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe. Następnie uczniowie mieli okazje wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Podczas tego spotkania dzieci poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia. Mogły samodzielnie wykazać się praktyczną umiejętnością udzielania pierwszej pomocy. Uczyły się między innymi, jak należy sprawdzać przytomność poszkodowanej osoby, jak wykonać masaż serca na fantomie. Celem spotkania było uświadomienie dzieciom, w jaki sposób należy postępować, gdy na swojej drodze spotkają osobę potrzebującą pomocy. Wierzymy, że dzięki temu spotkaniu uczniowie zdobyli wiedzę, którą w razie konieczności wykorzystają ratując komuś życie. Na zakończenie spotkania uczniowie zadawali pytania. Dziękujemy za ciekawe i pouczające spotkanie.
Spotkanie z absolwentką Zuzanną Ćwiklińską
4 października nasi uczniowie i nauczyciele mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z Zuzanną Ćwiklińską - obecnie dziennikarką, a przed laty uzdolnioną wzorową uczennicą naszej szkoły.
65
Miesiąc Dobroci dla Zwierząt
Październik ogłoszony jest Międzynarodowym Miesiącem Dobroci dla Zwierząt, dlatego szczególnie teraz powinniśmy uświadomić sobie, że zwierzęta odczuwają, podobnie jak człowiek, nie tylko ból fizyczny, ale i przeżycia psychiczne, jak strach i tęsknotę.
W myśl Ustawy o ochronie praw zwierząt każdy kto utrzymuje zwierzę ma obowiązek traktować je humanitarnie, zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Ustawa zabrania trzymania zwierząt domowych na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby, lub w sposób powodujący u nich uszkodzenia ciała, cierpienie. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry. Zabronione jest również umyślne zranienie lub okaleczenie, bicie zwierząt, złośliwe straszenie lub drażnienie, utrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach bytowania, porzucenie, organizowanie walk zwierząt, głodzenie i wiele innych. Ustawa zabrania zabijania zwierząt, za wyjątkiem przypadków w niej opisanych, a ponadto znęcania się nad nimi.
Pamiętajcie, że przebywanie ze zwierzętami ma wyjątkowo dobroczynny wpływ na ludzi, dlatego…
Po pierwsze:
Zmieńcie swoje życie oraz zwierzaka,
nie czekajcie i przygarnijcie psa lub kota ze schroniska !!!
Po drugie:
Przynieście karmę!!!
Szkolne Koło Wolontariatu ogłasza zbiórkę karmy dla zwierzątze Schroniska Bezdomnych Zwierząt w Piotrkowie Trybunalskim
Karmę należy przynosić w miesiącu październiku do p. Iwony Retki, która jest koordynatorem akcji.
POWÓDŹ - POMAGAMY
Mieszkańcy południowej Polski zmagają się z powodziami i ich dramatycznymi skutkami. Wiele miejscowości zostało zniszczonych. Woda nie oszczędziła infrastruktury, budynków użyteczności publicznej i domów mieszkalnych. Tysiące ludzi potrzebują pomocy. W walce z żywiołem pomagają służby z całego kraju.
W całej Polsce trwają zbiórki, aby pomóc ludziom, którym powódź zabrała dobytek. Akcje pomocowe organizuje wiele instytucji, firm, fundacji i stowarzyszeń, m.in.: Caritas Polska, WOŚP, Polski Czerwony Krzyż i Polska Akcja Humanitarna.
Tak mogą Państwo dokonywać wpłat:
CARITAS:
- na stronie caritas.pl
- poprzez BLIK na numer 668 070 000 tytułem POWODZ
- przelewem na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POWODZ
WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY:
- przelewem na konto w mBanku:
"Powódź - Pomoc. Cała Polska pomaga” 12 1140 1010 0000 5244 4400 1043",
POLSKI CZERWONY KRZYŻ:
- przelewem na konto16 1160 2202 0000 0002 7718 3060
- poprzez BLIK na numer 794 33 22 11 z dopiskiem Powódź
POLSKA AKCJA HUMANITARNA:
- przez stronę PAH: www.pah.org.pl/wplac
- poprzez BLIK: wpłat można dokonywać na nr tel. 453 021 973 z dopiskiem „SOS POWÓDŹ”
- przelewem na konto nr: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem „Powódź – pomagam”
- na Zrzutka.pl: www.zrzutka.pl/sospowodz
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie