Finał konkursu „Czyste środowisko – czyste powietrze” organizowanego w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjnej SMOG. Podstawowym celem konkursu było upowszechnienie wiedzy i kompetencji w zakresie zanieczyszczeń powietrza, smogu i zachowań prozdrowotnych, bo w każdym bilansie okazuje się, że zdrowie jest najważniejsze. Dlatego ważne jest, aby rozumieć, że każdy ma wpływ na to w jakim środowisku żyje, jak może dbać o swój kawałek świata i wreszcie – jak dbać o siebie.
Konkurs był przeznaczony dla uczniów wszystkich etapów nauczania z całej Polski. Przebiegał w dwóch etapach: etap I - półfinały do 10 maja 2018 oraz etap II – finały 26 października 2018 r. w Warszawie, w Centrum Nauki Kopernik.
Do konkursu uczniowie zgłaszali się jako drużyna (drużyna składała się z 2 uczniów) wraz z nauczycielem – opiekunem. W szkole w klasie drugiej (w maju to była jeszcze klasa pierwsza) powstało 8 drużyn, tyle było chętnych uczniów. Nauczyciel wychowawca klasy miał pod opieką tyle drużyn, ile się zgłosiło. Każda drużyna przybrała własną nazwę.
Nauczyciel zgłaszał drużyny do udziału w półfinałach poprzez wypełnienie formularzy, które były dostępne na stronie organizatora. Prace konkursowe drużyn należało nadesłać do organizatora do 10 maja 2018r. Prace były wysłane przez nauczyciela ze szkoły.
Na półfinały jedna drużyna mogła nadesłać jedną pracę w jednej z podanych poniżej kategorii:
1) Plakat, rysunek z hasłem promującym zachowania pełne zdrowia, troskę o czyste powietrze, walkę ze smogiem. Rozmiar nadesłanych prac: A4 lub A3.
2) Projekt ludzika, stworka, czegoś co może stać się maskotką kampanii. Projekt maskotki mógł być narysowany, wyklejony lub uszyty. Projekt na papierze nie mógł przekraczać formatu A3, a prototyp maskotki musiał mieścić się w pudełku na buty.
3) Kapsuła dla przyszłości. Można było wykorzystać różne techniki, tylko jeden warunek – całość musiała się mieścić w pudełku na buty.
Do finałów zakwalifikowało się 100 drużyn z całej Polski łącznie z 3 kategorii wiekowych (klasy I-III, IV-VIII i gimnazjum oraz szkoły średnie). Jedną z tych drużyn była drużyna z klasy II naszej szkoły, nosząca nazwę „Ekologiczne węże” w składzie: Marcel Majchrzak i Kamil Ostrowski, którzy wykonali plakat z hasłem „Nie pal w piecu byle czego, zrób dla świata coś dobrego”. Uczniowie ci wraz ze swoim opiekunem – wychowawcą zostali zaproszeni na finały do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, które odbyły się 26 października 2018 roku. Wszystko zaczęło się o godzinie 9.30 a zakończyło około godziny 17.00. Uczestnicy zmierzyli się tym razem z dwoma zadaniami konkursowymi. Chłopcy z naszej szkoły nie zakwalifikowali się do ścisłego finału, do którego weszło 10 drużyn. Jednak bardzo ucieszyła ich wiadomość, że na tym etapie nie ma przegranych, a nagrodą jaką otrzymali oprócz dyplomów, plecaków i innych gadżetów, to było zwiedzanie wystawy Centrum Nauki Kopernik. Jak widać w załączonej fotorelacji, chłopcy bawili się znakomicie.