• GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE 2019

• PROGRAM 3-DNIOWEJ WYCIECZKI  DLA KLAS I-III

W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE – ŚWIĘTOKRZYSKA POLANA

Termin: 27 – 29 maja 2019r.

CELE WYCIECZKI:

Uczestnik wycieczki:

- uczy się zachowań proekologicznych, prospołecznych i prozdrowotnych;

- integruje się z grupą;

- rozumie otaczający go świat;

- zachowuje się bezpiecznie podczas spędzania czasu wolnego poza miejscem zamieszkania;

- poznaje swoje korzenie, historię Polski, obiekty i zabytki przyrodnicze/historyczne;

- potrafi aktywnie uczestniczyć w   zajęciach warsztatowych;

- zwraca uwagę na piękno przyrody Gór Świętokrzyskich;

- bogaci swoją wiedzę przyrodniczo-społeczną.

Kompleks Świętokrzyska Polana jest oddalony zaledwie o kilka kilometrów od Kielc, pozwala delektować się czasem wolnym spędzonym w otoczeniu Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego. Na kompleks składa się ośrodek wypoczynkowy z ofertą zabiegów rehabilitacyjnych, Kraina Zabawy, Park Miniatur oraz Akwaria Oceanika. Rozbudowana infrastruktura i doskonałe położenie w samym sercu Gór Świętokrzyskich czynią z tego miejsca przestrzeń relaksu, rekreacji i  doskonałej zabawy. To miejsce zagwarantuje najmłodszym moc atrakcji oraz idealne warunki do zabawy i  nauki. Wyjątkową atrakcję na skalę krajową stanowią wielkie akwaria Oceanika ze zwierzętami wodnymi z całego świata. Obiekt stanowi także fantastyczne miejsce dla głodnych wiedzy podróżników, którzy lubią poznawać historię odwiedzanych miejsc. Park miniatur pozwoli im odkryć tajemnice najważniejszych budowli regionu, a dogodne położenie kompleksu zapewnia świetne warunki do zwiedzania okolicznych miast i  miasteczek.

Ośrodek Polanika to ogromny 8-hektarowy kompleks Górach Świętokrzyskich znajdujący się w głębi lasu, w absolutnie czystym, ekologicznym środowisku. Ośrodek ogrzewany jest ekologicznie, poprzez spalanie pestki owocowej. Ośrodek znajduje się na terenie Kompleksu Świętokrzyska Polana.

PROPONOWANY HARMONOGRAM/PROGRAM WYCIECZKI

Dzień 1 (poniedziałek 27 maja 2019r.)

Godz. 7.30 – 10.30

Podróż uczestników wycieczki autokarem w kierunku Gór Świętokrzyskich

Godz.10.30 – 12.00

Pobyt na zamku w Chęcinach:

• zwiedzanie zamku, lochu, skarbca
          • wejście na dwie baszty z punktami widokowymi
          • przymierzanie elementów zbroi rycerskich
          • zakuwanie w   dyby
          • pokazy strzelania z broni historycznej np: armaty, hakownicy, piszczela
          • wystawa zdjęć zamku
          • wystawa broni drzewcowej z tarczami herbowymi
          • wykonywanie zdjęć w   specjalnych fotościankach (Biała Dama i  Rycerz)

Godz. 12.00 – 13.00

Udział w warsztatach w zabytkowej kamienicy w Chęcinach zwanej „Niemczówką”.

Zajęcia prowadzone są w formie multimedialnej przy użyciu eksponatów - replik i  stylizowanych strojów. Słuchacze podczas zajęć mają okazję poznać ciekawostki i legendy z dawnych epok przekazane w sposób interesujący i nietypowy.  Scenariusz zajęć dostosowujemy do wieku odbiorców. Tematem przewodnim są rycerze i  zamki:

- życie na zamku w   XIV w.

- geneza i  rozwój zamków

- wykład bronioznawczy

- kostiumy XIV; XV w. (szczegółowe omówienie elementów stroju i  rynsztunku rycerskiego)

Godz.13.30 - 14.00

Przyjazd do Ośrodka Polanika (Świętokrzyska Polana), zakwaterowanie przydział pokoi, rozpakowanie, spacer po terenie ośrodka

Godz. 16.00 - 17.00

Obiadokolacja

Godz. 18.00 – 20.00

Gry i  zabawy integrujące na terenie ośrodka – korzystanie z obiektów sportowych i placu zabaw.

Rozmowy na temat oczekiwań uczniów. Ustalenie reguł zachowania (regulamin wycieczki), dotyczących bezpieczeństwa, zachowania, uczestnictwa w   zajęciach - założeniem jest, aby zachowanie uczestników w trakcie wycieczki było proekologiczne i  prozdrowotne.

Godz. 20.00 – 21.00

Wieczorna toaleta

Godz. 22.00 – 06.00

Nocny odpoczynek (cisza nocna)

Dzień 2 (wtorek 28 maja 2019r.)

Godz. 9.00 – 10.00

Śniadanie w formie bufetu

Godz. 11.00 – 16.00

Korzystanie z pakietu grupowego FULL, 5-godzinnej atrakcji w Parku Rozrywki Kompleksu Świętokrzyska Polana:

- Oceanika – zespół wielkoformatowych akwariów z setkami gatunków ryb i wodnych stworzeń z całego świata, zaprezentowanych w zbiornikach o łącznej pojemności 290 000 litrów wody;

- Park Miniatur – 20 makiet największych zabytków województwa świętokrzyskiego, przedstawionych w   skali 1:20 i  podzielonych na trzy ścieżki tematyczne;

- Brzozowa Zagroda;

- Kraina Zabawy (dmuchańce i  karuzela, EuroBungee, Łódeczki, Zorbing, Park Linowy - niski, poczęstunek);

- Sala Gier.

Godz. 16.00 – 17.00

Obiadokolacja

Godz. 17.00 – 19.00

Spacer do Dębu „Bartek” Zwiedzanie Pomnika Przyrody - Dębu „Bartek” – najstarszego i  największego znanego drzewa w   Polsce. W trakcie spaceru - obserwacje przyrodnicze (m.in. rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew, rola starych drzew) oraz wybrane zajęcia i  zabawy terenowe: mierzenie wieku drzewa,  „Znajdź wśród drzew swego przyjaciela”, “Leśne zagadki”, „Dźwięki natury”, „Leśny zwierz”.

Godz. 20.00 – 21.00

Wieczorna toaleta.

Godz. 22.00 – 07.00

Nocny odpoczynek (cisza nocna)

Dzień 3 (środa 29 maja 2019r.)

Godz. 7.30 – 8.30

Śniadanie w formie bufetu

Godz. 8.30 – 9.00
          Przejazd autokarem do Jaskini „Raj”
          .

► Godz. 9.00 – 10.00.

Zwiedzanie Jaskini „Raj” -  jednej z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i  jednej z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju.

Godz. 10.00 – 11.00

Udział dzieci w warsztatach edukacyjnych w Centrum Neandertalczyka (obok Jaskini „Raj”) – wyjątkowym miejscu, w   którym zbiegają się pradawne losy człowieka z najnowszymi odkryciami współczesnej nauki (scenariusz zajęć dostosowany do wieku odbiorców).

Godz. 11.30 - 12.00

Powrót autokarem do Ośrodka Polanika

Godz. 12.00 – 13.00

Przygotowanie do powrotu do domu (porządkowanie pokoi, pakowanie bagażu).

Godz. 13.00 – 13.30

Wyjazd uczestników wycieczki z Ośrodka Polanika.

Godz. 14.30. – 15.30

Pobyt oraz posiłek dzieci i opiekunów w restauracji Mc Donalds