• Dziecko w drodze do szkoły

• Kiedy dziecko może samo iść i wracać ze szkoły?

Według przepisów, jeśli uczeń nie ma jeszcze siedmiu lat, musi poruszać się wraz z drugą osobą. Osoba towarzysząca powinna mieć co najmniej dziesięć lat (a więc młodsze dziecko może chodzić do szkoły ze starszym rodzeństwem).  Pamiętaj jednak, że wiek dziecka to nie wszystko! Rozwój psychiczny i emocjonalny każdego malucha przebiega inaczej. Niekiedy 10-latek może być bardziej niedojrzały niż pierwsoklasitsa. Obserwuj dziecko - jeśli widzisz, że w codziennym zachowaniu i czynnościach jest rozsądny i odpowiedzialny, możesz spróbować posyłać je do szkoły samodzielnie.

Granica samodzielności wyznaczona na 7 lat nie jest jednoznaczna, zwłaszcza jeśli weźmiemy wczesniejszy wiek przyjmowania dzieci do pierwszych klas.

O czym warto pamiętać?

1. Pier­wsza samodzielna droga dziecka do szkoły powinna być poprzed­zona kilkakrotną drogą do domu wraz z rodz­icem - w czasie wspólnego pokonywania tej drogi zwracaj uwagę malca na przebieg trasy, mów o niebezpiecznych punktach drogi, w których powinien szczególnie uważać (przejście przez ulicę, zwężenie drogi, znaki drogowe, zbiornik wodny). Upewnij się, że na trasie do szkoły dziecko nie będzie samo przechodziło przez jezdnię w miejscach nieoznakowanych oraz bez sygnalizacji.

Samodzielna droga i powrót nie powinien być dopuszczalny w sytuacji dużej odległości od szkoły, niebezpiecznych terenów, konieczności chodzenia poboczem przy ruchliwej drodze.

2. Nauka praw­idłowego przechodzenia przez jezd­nię to podstawa. Powiedz dziecku, że zbliża­jąc się do pasów musi najpierw się zatrzy­mać na skraju jezdni czy chod­nika, później musi spo­jrzeć w lewo, w prawo, a następ­nie znowu w lewo. Dopiero potem, jeśli żaden pojazd nie nadjeżdża,  dziecko może prze­jść na drugą stronę.
          3. Zaopatrz dziecko w elementy odblaskowe - przyczep je w wielu miejscach - na tornistrze, kurtce, czapce.
          4. Jeśli dziecko musi dojeżdżać do szkoły autobusem, przypilnuj, by czekało na niego w wyznaczonym miejscu. Uczulaj, że podczas jazdy nie można chodzić bo autobusie. Naucz, żeby nie wbiegało na jezdnię ani nie wchodziło na drogę przed maską autobusu.