• Wyniki ewaluacji

ROK SZKOLNY 2012/2013
          Wykres---->>>>EWALUACJA_2013_SPSZ.pdf

·       Obszar: „Funkcjonowanie szkoły lub placówki w środowisku lokalnym”;

·       Wymaganie: 3.4. Rodzice są partnerami szkoły.

PREZENTACJA WYNIKÓW EWALUACJI

Celem przeprowadzonej ewaluacji jest

·        usprawnienie komunikacji między rodzicami i szkołą tak, aby poznać potrzeby środowiska i zintensyfikować współpracę

- podniesienie jakości pracy szkoły poprzez doskonalenie wzajemnych relacji z rodzicami.

W projekcie ewaluacji dobrano następujące kryteria:

·        Pozyskiwanie opinii rodziców na temat pracy szkoły;

·        Wykorzystywanie opinii rodziców  w planowaniu pracy szkoły;

·        Wspieranie rodziców w wychowaniu dzieci;

·        Współdecydowanie rodziców w sprawach szkoły;

·        Uczestniczenie rodziców w działaniach szkoły.

Metody badań:

·        Ankieta dla rodziców, uczniów, nauczycieli

·        Wywiad z dyrektorem szkoły

·        Analiza dokumentów

REZULTATY EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ  I   WNIOSKI DO DALSZEJ PRACY.

Sformułowanie odpowiedzi na pytania kluczowe.

Szkoła organizuje spotkania ogólne i indywidualne dla rodziców. Przeprowadza spotkania  rodziców z ekspertami z dziedziny pedagogiki, psychologii.

Nauczyciele pozyskują informację na temat swojej pracy  podczas spotkań ogólnych, indywidualnych.

Według rodziców współpraca między nimi a szkołą układa się bardzo dobrze, ponieważ twierdza, że bardzo chętnie uczestniczą zarówno w uroczystościach szkolnych jak i klasowych i wspierają finansowo szkołę.

Dobrą stroną współpracy rodziców ze szkoła jest także lepsza organizacja wszelkiego rodzaju uroczystości, szybszy przepływ informacji, lepsza znajomość uczniów, domu rodzinnego i środowiska lokalnego oraz większy wpływ na dziecko.

Wychowawcy uwzględniają w swojej pracy wszystkie możliwe do realizacji opinie i sugestie rodziców. Odnośnie udziału rodziców w tworzeniu dokumentacji szkolnej, Rada Rodziców opiniuje plan pracy szkoły na dany rok szkolny. Rodzicom najbardziej udzielającym się na rzecz szkoły dyrektor  podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego wręcza listy gratulacyjne i podziękowania.

By poprawić współpracę między szkołą a rodzicami trzeba przede wszystkim zmobilizować wszystkich rodziców do częstszego angażowania się w organizację uroczystości szkolnych, częściej bezpośrednio zapraszać i prosić o współpracę i pomoc w różnych działaniach na rzecz szkoły.

100 % rodziców bardzo dobrze i raczej dobrze ocenia swoją współpracę  ze szkołą.  Także 100% nauczycieli  bardzo dobrze i dobrze ocenia  współpracę  z rodzicami.

Wnioski z badań w postaci mocnych i słabych stron.

Mocne strony:

- dobra współpraca rodziców ze szkołą w opinii obu stron,

- wysoka frekwencja rodziców w spotkaniach ogólnych,

- częste korzystanie ze spotkań indywidualnych,

- odpowiednia częstotliwość spotkań ogólnych z rodzicami,

- wysoka ocena spotkań ogólnych i klasowych przez rodziców,

- częste kontakty rodziców z wychowawcą klasy i nauczycielami poszczególnych przedmiotów,

- proponowanie rodzicom przez nauczycieli wielu akceptowanych przez obie strony form współpracy.

Słabe strony:

- udzielanie informacji o dziecku czasem odbywa się na korytarzu,

- niska świadomość rodziców na temat kompetencji Rady Rodziców i słaba znajomość podstawowych dokumentów szkoły,

- niechęć rodziców do kontaktów z działającym w szkole pedagogiem i psychologiem,

- duża rozbieżność pomiędzy opiniami rodziców i nauczycieli na temat priorytetów w zakresie współdecydowania w ważnych sprawach szkoły.

Rekomendacje, które należy uwzględnić w planowaniu działań.

Jednolitość oddziaływań dydaktyczno – wychowawczych szkoły i środowiska rodzinnego niezwykle korzystnie wpływa na skuteczność procesu wychowania dziecka. Szkoła, na skutek bezpośredniej formy kontaktów z rodzicami, może wpływać na podniesienie jakości wychowania w rodzinie i poprawę sytuacji dziecka zarówno w domu, jak i w szkole. Każdy nauczyciel powinien dbać o dobrą współpracę z rodzicami, podejmować działania, które sprawią, że rodzic będzie się czuł w szkole dobrze i chętnie będzie ją odwiedzał. Gdy nawiążą się pozytywne relacje między nauczycielem, a rodzicami, skorzystają na tym przede wszystkim dzieci, bowiem ich rodzice będą się czynnie włączać w życie szkoły, pomagając nauczycielowi w organizowaniu różnych imprez dla dzieci.

Na zebraniach z rodzicami  należy częściej poruszać sprawy dotyczące obowiązków rodziców, min.in. dbania o postępy w nauce ich  dzieci. Częściej bezpośrednio zapraszać i prosić o współpracę rodziców. Przywrócić tradycję organizowania Dnia Otwartego Szkoły.

Wychowawcy klas mogliby na początku roku szkolnego przeprowadzić anonimową ankietę wśród rodziców i uczniów, aby rozpoznać potrzeby w zakresie współpracy.

4. Formy i  sposoby upowszechniania raportu.

·        Prezentacja podczas zebrania Rady Pedagogicznej,

·        Prezentacja  na zebraniu ogólnym rodziców,

·        Publikacja raportu na stronie internetowej szkoły.

RAPORT OPRACOWAŁ  ZESPÓŁ NAUCZYCIELI W SKŁADZIE

1. Anna Bujakowska                …………………………………………..

2. Ilona Wieczorek                   …………………………………………..

3. Marlena Lada                       …………………………………………..