• Nasze pierwsze spotkanie z elektroniką

• 23 listopada, w czasie zajęć rozwijających zainteresowania, uczniowie mieli okazję własnoręcznie złożyć i uruchomić swoje pierwsze prace z dziedziny elektroniki. Posłużyły do tego zestawy elektroniczne BOFFIN II 3D, zakupione przez szkołę w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Zestawy te umożliwiają strukturalne podejście do wykonywanych projektów. Na przeźroczystych plastikowych płytkach można np. montować poszczególne bloki funkcjonalne, złożone z prostych elementów (zapinanych klipsami do przewodzących belek połączeniowych). Tak utworzone moduły udaje się składać w bardziej złożone projekty "przestrzenne", montując je prostopadle na kolejnej plastikowej "płycie głównej" i łącząc między sobą. Stąd pochodzi określenie "3D" w nazwie zestawu.

Młodzież na pierwszych zajęciach składała między innymi układ błyskający światełkami, prosty projektor oparty na tarczy z zestawem slajdów oraz tor nadajnika i odbiornika światła, pracującego jako fotokomórka. Uczniowie mieli okazję poznać efekt działania diody LED, fototranzystora i sygnalizatora dźwięku.

Nad pracą grupy czuwała nauczycielka fizyki pani Dominika Chamerska.

Link do pełnej galerii zdjęć.