• Drukowanie 3D nie takie straszne

• W styczniu uczniowie klasy szóstej doczekali się wreszcie swoich pierwszych zajęć z wykorzystaniem drukarki 3D. Na początek - w formie zabawy, drukując znaleziony w Internecie gotowy projekt szachowej figurki. Zajęcia odbyły się na lekcji informatyki, pod kierunkiem nauczyciela tego przedmiotu pana dyrektora Jarosława Barana.

Najpierw trzeba było znaleźć i wybrać jakiś ciekawy wzór. Najlepszą do tego drogą okazała się potężna baza gotowych bezpłatnych modeli 3D, dostępna pod adresem www.thingiverse.com. Wpisując w jej wyszukiwarce odpowiednie słowa kluczowe można ograniczyć wyświetlane propozycje np. tylko do tematyki szachowej. Wybrana została niesamowita z wyglądu figura Króla o kształcie smoka i kolor materiału (filamentu) - biały.

Teraz należało to wydrukować. Uczniowie, pod kierunkiem nauczyciela, wykonali wszystkie czynności związane z obsługą naszej drukarki MakerBot Sketch oraz jej oprogramowania, wczytując do urządzennia wybrany model i ustawiając parametry wydruku.

Oczekiwanie na gotowego "białego smoka" trwało kilka godzin, ale udało się go zobaczyć za szybą drukarki jeszcze tego samego dnia. Na kolejnej lekcji szóstoklasiści zrobili sobie ze "smokiem" pamiątkowe zdjęcie.

kliknij na zdjęcie aby wyświetlić galerię