Archiwum wydarzeń 2015-16
Wzorowy uczeń - I półrocze 202-21.
Po feriach zimowych odbyło się zebranie Rady Pedagogicznej, na którym została podsumowana praca uczniów w I półroczu. Uczniowie osiągający najwyższe wyniki w nauce i zachowaniu zostają uhonorowani odznaką „Wzorowego ucznia”, która wymaga w klasach starszych osiągnięcie średniej ocen 4,75 i co najmniej bardzo dobrego zachowania. Wszystkim wyróżnionym uczniom i ich rodzicom składamy gratulacje, a tych którym nie udało się osiągnąć tak wysokich wyników zachęcamy do pracy w II półroczu.
Klasa I
Lp.
Nazwisko i imię ucznia
1.
Kaźmierczak Kinga
Ocena opisowa
2.
Kisiel Alicja
Ocena opisowa
3.
Szewczyk Michał
Ocena opisowa
4.
Wężyk Amelia
Ocena opisowa
5.
Wieczorek Nadia
Ocena opisowa
Klasa II
Lp.
Nazwisko i imię ucznia
1.
Czajka Amelia
Ocena opisowa
2.
Jasitczak Emilia
Ocena opisowa
3.
Kotas Konrad
Ocena opisowa
4.
Misztela Zofia
Ocena opisowa
5.
Piotrowski Antoni
Ocena opisowa
6.
Rycerz Julia
Ocena opisowa
7.
Skwarkowska Weronika
Ocena opisowa
Klasa III
Lp.
Nazwisko i imię ucznia
1.
Dryzek Aleksandra
Ocena opisowa
2.
Gajewska Aleksandra
Ocena opisowa
3.
Kamińska Julia
Ocena opisowa
4.
Krasoń Adrianna
Ocena opisowa
5.
Legędź Oskar
Ocena opisowa
6.
Litych Bartłomiej
Ocena opisowa
7.
Łuczyński Adrian
Ocena opisowa
8.
Miśkiewicz Wiktoria
Ocena opisowa
9.
Ogrodnik Tomasz
Ocena opisowa
10.
Pielużek Malwina
Ocena opisowa
Klasa IVImię i nazwisko
Średnia ocen
Skałbana Martyna
5,09
Kulbat Marcel
5,00
Płoszyńska Ada
5,00
Skórka Julia
4,82
Klasa VIImię i nazwisko
Średnia ocen
Eryk Sokołowski
5,0
Maja Gajewska
4,83
Lena Pielużek
4,83
Klasa VIIImię i nazwisko
Średnia ocen
Trawińska Zofia
4,93
Klasa VIIIImię i nazwisko
Średnia ocen
Weronika Kopertowska
5,07
Nadia Sokołowska
5,07
Wycieczka autokarowa do Sanktuarium na Jasnej Górze
29 maja br. uczniowie klasy III oraz IV wzięli udział w wycieczce autokarowej do Sanktuarium na Jasnej Górze. Pielgrzymowanie dzieci, które przyjęły sakrament Pierwszej Komunii, przed cudowny wizerunek Matki Bożej, stało się już długoletnią tradycją w naszej parafii. W tym roku do grupy komunijnej dołączyli także uczniowie klasy IV, którzy w ubiegłą niedzielę świętowali rocznicę swojej Pierwszej Komunii.
Głównym punktem programu wycieczki była Eucharystia w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, podczas której dzieci miały okazję, aby podziękować Maryi za przyjęty sakrament oraz prosić o umocnienie swojej wiary. Następnie uczniowie razem z opiekunami oraz p. wychowawczynią Beatą Czerwińską i p. katechetką, uczestniczyli w drodze krzyżowej, którą na Wałach poprowadził ks. proboszcz Włodzimierz Dudka.
Duchowe przeżycia wzbogacone zostały o zwiedzanie i poznawanie obiektów sakralnych znajdujących się w pobliżu sanktuarium. Uczestnicy wycieczki obejrzeli wystawę w Muzeum 600-lecia oraz w Skarbcu Pamięci Narodu; mieli okazję poznać wydarzenia historyczne związane z miejscem, do którego przybyli.
Wycieczka do Arboretum, Alpinarium i Muzeum Lasu i Drewna w Rogowie
Dnia 24 maja 2017 r. została zorganizowana wycieczka dla uczniów z klas IV-VI . Ze względu na opady deszczu zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w muzeum, gdzie odbyły się zajęcia tematyczne pod hasłem „Odkrywamy sekrety natury”. Pani przewodnik podzieliła uczniów na grupy 2-osobowe. Każda para otrzymała kartę pracy,
w której zawarte były pytania dotyczące zbiorów muzealnych. Zwiedzając poszczególne sale uczniowie podziwiali eksponaty ptaków, owadów, szyszek, drewna i wystawę nietoperzy, ale także poszukiwali odpowiedzi na pytania.
Po upływie 30 minut pani przewodnik wspólnie z uczniami omówiła poszczególne zagadnienia, uzupełniając ich wypowiedzi i przekazując ciekawostki dotyczące określonych eksponatów. Następnie uczniowie udali się do Arboretum i Alpinarium. Podczas pieszej wycieczki po Arboretum uczniowie podziwiali kolekcja drzew, krzewów i krzewinek. W ogrodzie dendrologicznym uczniowie widzieli liczne gatunki klonów (np. klon palmowy, przebarwiający jesienią liście na kolor czerwony), a także różne gatunki drzew i krzewów iglastych. Dzieciom najbardziej podobały się kwitnące azalie i rododendrony. W Alpinarium zaaranżowano ciąg strumyków, kilka oczek wodnych, a także staw z wyspą. W tej scenerii można było napotkać drzewa i krzewy terenów górzystych takie jak: świerki serbskie, limby, jodły kalifornijskie. Brzegi strumieni i staw porastały liczne rośliny wodne i nadwodne. Pięknie wyglądały żółte grążele oraz białe i różowe lilie wodne. Nad brzegiem strumieni rosły irysy, prymule, trzykrotki. W punkcie sprzedaży roślin uczniowie dokonali drobnych zakupów.
Organizatorem wycieczki była pani Jolanta Pawełoszek – nauczycielka przyrody.Wycieczka do „Zagrody Napoleońskiej”
9 maja 2017 r klasy 0 – III wybrały się na wycieczkę autokarową do stadniny koni "Zagroda Napoleońska" w Napoleonowie. Zabawa była przednia! Czekała na wszystkich moc atrakcji, przede wszystkim konie różnej maści.
Dzieci wysłuchały lekcji o koniach. Zobaczyły, jak wygląda stajnia, koń, jakich warunków koń potrzebuje oraz czym się żywi i jak należy o niego dbać. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób należy obchodzić się ze zwierzętami, a także jak wygląda sprzęt jeździecki. Dla wielu dzieci, była to pierwsza okazja aby bliżej poznać te zwierzęta. Każde dziecko miało okazję przejechać się konno. Zorganizowano także przejażdżkę prawdziwym tramwajem konnym.
Dzieci wzięły udział w wielu zabawach sportowych i korzystały z miejscowego placu zabaw. Przedszkolaki skosztowały też kiełbasek z grilla na świeżym powietrzu oraz wypiły ciepłą herbatkę. Atrakcją było ponadto ognisko oraz dyskoteka na zakończenie. Wycieczka dostarczyła wszystkim wiele radości i niezapomnianych chwil. Wszyscy się świetnie bawili.
Święto Konstytucji 3 Maja28 kwietnia 2017 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystej akademii z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku mija 226 lat od tego doniosłego dla nas Polaków wydarzenia. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie po Stanach Zjednoczonych tak postępową ustawą. Uczniowie klasy szóstej przygotowali krótką inscenizację, która nawiązywała do wydarzeń z 1791 r. Zebrani wysłuchali wierszy okolicznościowych, obejrzeli krótkie scenki, prześledzili na mapie przebieg granic państw zaborczych oraz wysłuchali pięknych okolicznościowych pieśni.
Akademię przygotowała pani Marzena Kukuła a oprawę muzyczną – pani Anna Kociołek.
Wiktoria wyróżniona w XIII Konkursie Recytatorskim Poezji Marii Konopnickiej
Na XIII Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji Marii Konopnickiej, który odbył się 26 kwietnia tego roku w Gimnazjum w Szydłowie, naszą szkołę reprezentowało pięcioro zawodników. W starszej grupie, obejmującej klasy IV-VI, wystąpili: Julita Olczyk (kl. VI) oraz Patryk Wężyk i Nadia Sokołowska (kl. IV). W grupie młodszej wystąpiły dwie dziewczynki: Zuzanna Krawczyk (kl. II) i Wiktoria Skórniewska (Oddz. Przedszkolny A). Wiktoria Skórniewska zdobyła wyróznienie w konkursie i nagrodę książkową. Nauczycielką przygotowującą dzieci do konkursu była pani Anna Ożarek.
Nasz udział w obchodach Dni Reymontowskich w Szydłowie - kwiecień 2017
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Szydłowie, nazwany imieniem Władysława Reymonta, wystąpił w tym roku z inicjatywą zorganizowania cyklu imprez popularyzujących postać tego wybitnego pisarza i noblisty. Do grona współorganizatorów przedsięwzięcia dołączyły władze powiatu i tak doszło do obchodzonych po raz pierwszy w Szydłowie "Dni Reymontowskich Ziemi Piotrkowskiej", które trwały od 23 do 25 kwietnia 2017 roku.
Pierwszy dzień zaplanowano jako Festyn Rodzinny "Na ludową nutę". Do grona występujących a scenie zespołów folklorystycznych zaproszono taże nasz uczniowski zespół "Witoski" - z wiązanką piosenek ludowych.
Tego dnia ogłoszono ponadto wyniki konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży, w którym i nasi uczniowie zdobyli nagrody. Praca Jarka Dobrowolskiego z klasy II "Bal w 1904 roku" zajęła I miejsce w kategorii pastele, a Maja Sopata i Natalia Nawrocka z klasy II wygrały ex aequo w kategorii rzeźba.
„Przyroda w obiektywie...” – konkurs fotograficzny
24 kwietnia nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu fotograficznego „Przyroda w obiektywie w różnych porach roku”. Jego celem było utrwalenie za zdjęciach jak najciekawszych obiektów i miejsc charakteryzujących przyrodę najbliższej okolicy. Najlepsze prace było można obejrzeć na pokonkursowej wystawie, umieszczonej przed nową ekopracownią.
Zdjęcia oceniła komisja w składzie: dyrektor Jarosław Baran, nauczyciele – Marzena Kukuła i Jolanta Pawełoszek oraz przedstawiciele uczniów klas IV-VI. Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce – Agata Mastalerz (kl. V),
II miejsce – Patryk Wężyk (kl. IV),
III miejsce – Natalia Kisiel (kl. VI).
Zwycięzcom gratulujemy!
Organizator: nauczyciel przyrody – J. Pawełoszek.Turniej piłkarski rocznika 2006 wygrany - puchar Wójta Gminy Grabica trafił do naszej szkoły
W poniedziałek 24.04.2017 r. odbyły się kolejne zawody w piłkę nożną. Tym razem w Boryszowie. Były to zawody w kategorii „rocznik 2006 i młodsi” o Puchar Wójta Gminy Grabica. W turnieju wzięły udział cztery drużyny: SP Boryszów, SP Wola Kamocka, SP Szydłów i SP Brzoza. Z okazałym pucharem wrócili zawodnicy z naszej szkoły zdobywając najwięcej punktów. Drugie miejsce zajęła reprezentacja SP Wola Kamocka, trzecie SP Brzoza a czwarte SP Boryszów.
Walka o miejsca była zacięta i trwała do ostatniego gwizdka sędziego, a piłkarze „zostawili na boisku mnóstwo sił”. Najlepszym zawodnikiem został Kacper Grzywiński z SP Brzoza, najlepszym strzelcem, z 9 bramkami, został Bartosz Lorens z SP Wola Kamocka (walkę o najlepszego strzelca wygrał z Wiktorem Ossowskim - SP Szydłów, na którego koncie było 8 bramek). Tytuł najlepszego bramkarza przypadł zawodnikowi z Boryszowa, który miał w tym turnieju najwięcej pracy.
Warto podkreślić dobrą organizację imprezy. Zawodnicy mieli przygotowany słodki poczęstunek oraz napoje.
Skład naszej drużyny: Wiktor Ossowski, Daniel Dryzek, Michał Kisiel, Adrian Olejnik, Gabriel Bednarek, Kacper Bednarek, Patryk Wężyk.
Świetny występ naszych trzecioklasistów w barwach klubowych GRABKI
W sobotę 22.04.2017 r. w Sulejowie odbył się V Jubileuszowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Marszałka Województwa Łódzkiego pod hasłem „Krwiodawcy-Dzieciom”. W turnieju wzięło udział osiem drużyn w kategorii U-10 i młodsi. Wygrał Szczerbiec Wolbórz, drugie miejsce zajął Skalnik Sulejów II, a trzecie miejsce Grabka Grabica, w skład której wchodzili zawodnicy ze Szkoły Podstawowej w Szydłowie oraz Woli Kamockiej. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Kasztelan Żarnów, Luciążanka Przygłów, Skalnik Sulejów I, RAP Radomsko i Błękitni Dmosin.
Najlepszym zawodnikiem turnieju został Konrad Przywara (Szczerbiec Wolbórz), najlepszym strzelcem Wiktor Ossowski (Grabka Grabica), najlepszym bramkarzem Jakub Różycki (Skalnik II Sulejów), a najmłodszym zawodnikiem Maciej Farej (Błękitni Dmosin).
Skład drużyny: Wiktor Ossowski (SP Szydłów), Daniel Dryzek (SP Szydłów), Bartosz Lorens (SP W. Kamocka), Jakub Cezak (SP W. Kamocka), Kacper Strumiło (SP W. Kamocka), Kacper Krzymowski (SP W. Kamocka), Piotr Krzymowski (SP W. Kamocka), Krzysztof Mirowski (SP W. Kamocka).
GRATULACJE !!!
Dzień Ziemi 2017
21 kwietnia na apelu z okazji Dnia Ziemi uczniowie kl. IV-VI zaprezentowali przedstawienie o tematyce przyrodniczej. Następnie, przed zgromadzoną na apelu widownią, odbył się konkurs przyrodniczy dla uczniów kl. I-III pod hasłem „Las i jego mieszkańcy”. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy o środowisku leśnym. Do zawodów stanęły trzy 3-osobowe drużyny z poszczególnych klas. Uczniowie odpowiadali na pytania testowe, odgadywali zagadki nt. organizmów żyjących w lesie, układali na czas puzzle i odgadywali jakie zwierzę przedstawia ułożony przez nich obrazek. Ponadto rozpoznawali głosy zwierząt leśnych, identyfikowali liście różnych gatunków drzew i dobierali do nich owoce. Zarówno zawodnicy jak i widzowie świetnie się przy tym bawili.
Zwyciężyła drużyna uczniów klasy I w składzie: Marek Maciołek, Fabian Olczyk i Maciek Pustelnik, drugie miejsce zdobyli uczniowie z klasy III, zaś trzecie miejsce uczniowie z klasy II. Zwycięskiej drużynie gratulujemy!
Organizator – nauczyciel przyrody Jolanta PawełoszekJak działa oczyszczalnia ścieków – wycieczka
19 kwietna grupa uczniów z klasy V odwiedziła Oczyszczalnię Ścieków w Piotrkowie Trybunalskim. Celem wycieczki było poznanie zasady działania dwustopniowej oczyszczalni ścieków, poznanie sposobu gospodarowania osadami oraz obserwacja pracy w laboratorium. Pracownik oczyszczalni oprowadził młodzież po zakładzie i przekazał wiele informacji o jego funkcjonowaniu. Dzieci dowiedziały się o różnych metodach oczyszczania wody.
Pomimo brzydkiego zapachu i chłodu, jaki panował w dniu wyjazdu, pobyt w oczyszczalni okazał się udany i pożyteczny. Uświadomił uczniom rolę takich obiektów a także przypomniał o konieczności oszczędzania wody.
Organizator – nauczyciel przyrody Jolanta PawełoszekWIELKANOCNE KONKURSY
„Najpiękniejsza ozdoba wielkanocna”
Rodzinny konkurs plastyczny „Najpiękniejsza ozdoba wielkanocna” ogłoszony został dla wszystkich uczniów naszej szkoły i obejmował 3 kategorie wiekowe: oddziały przedszkolne (A i B), klasy I-III oraz klasy IV-VI.
W ciągu całego miesiąca marca uczniowie wraz ze swoimi rodzinami mogli wykonywać i przynosić zrobione przez siebie ozdoby Wielkanocne, które po wnikliwej i bardzo trudnej ocenie jurorów zostały nagrodzone.
Wyniki opublikowane zostały w zakładce KONKURSY pod adresem:
http://spwitos.edupage.org/text/?text=text/text5&subpage=14
„Konkurs na wykonanie animacji w formacie GIF o tematyce wielkanocnej”Głównym celem konkursu było rozwijanie umiejętności uczniów w posługiwaniu się wybranymi programami graficznym oraz zainteresowanie tematyką wielkanocną.
Zgodnie z regulaminem uczniowie otrzymali dyplomy, dodatkowe oceny z zajęć komputerowych i nagrody książkowe a ich prace można obejrzeć poniżej, na stronie internetowej szkoły.
Po szczegółowej analizie nadesłanych prac jury postanowiło nagrodzić poniższe prace:
w kategorii klas I- III:
I miejsce – Zosia Trawińska
w kategorii klas IV-VI:
I miejsce - Krystian Dziubecki
II miejsce – Jakub Dziubecki
III miejsce - Adrian Olejnik
Ogłoszenie wyników obydwu konkursów a także wręczenie nagród i dyplomów dla ich uczestników odbyło się na specjalnym apelu w środę 12 kwietnia br.
Na apelu tym zostały ponadto uhonorowane dyplomami dwie klasy: pierwsza oraz trzecia, w uznaniu wyjątkowo starannego świątecznego przystrojenia sal lekcyjnych. Dyplomy odebrali przewodniczący samorządów klasowych.
Szkolny Konkurs Recytatorski pt. „Wiosna w poezji”
7 kwietnia 2017 r. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego pt. ”Wiosna w poezji”. Przewodnim motywem prezentacji konkursowych była wiosna. Uczniowie w swym repertuarze prezentowali wiersze polskich poetów poświęcone tej pięknej porze roku. Głównym celem konkursu było zainteresowanie uczniów poezją, zapoznanie dzieci z twórczością polskich poetów, rozwijanie zdolności recytatorskich oraz upowszechnianie kultury żywego słowa.
Dzieci z ogromnym zaangażowaniem recytowały wiersze m.in. Jana Brzechwy, Joanny Kulmowej, Marii Konopnickiej, Wandy Chotomskiej i innych. Do konkursu i prezentacji wierszy przystąpiło sześcioro dzieci z OP A i B, z klas I – III dziewięcioro uczniów
i dziesięcioro z klas IV – VI. Recytujących oceniało jury w składzie: p. dyrektor – J. Baran, M. Kukuła, I. Retka, E. Jóźwik. Wynki przedstawiają się następująco:
Oddziały Przedszkolne A i B
I miejsce – Wiktoria Skórniewska
II miejsce – Marcel Kulbat
III miejsce – Adrian Łuczyński
wyróżnienie – Adrianna Krasoń, Julia RycerzKlasy I – III
I miejsce – Zuzanna Krawczyk
II miejsce – Zofia Trawińska
III miejsce – Maja Sopata
wyróżnienie – Mateusz DziubeckiKlasy IV – VI
I miejsce – Nadia Sokołowska
II miejsce – Julita Olczyk
III miejsce – Patryk WężykZwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.
Przygotowaniem oraz przeprowadzeniem konkursu zajęły się p. Anna Ożarek i Marzena Kukuła.
Wizyta uczniów w gospodarstwie ogrodniczym
Zajęcia koła przyrodniczo-ekologicznego w dniu 5 kwietnia odbyły się w Gospodarstwie Rolno-Ogrodniczym Agnieszki Sudry w Majkowie Folwarku. Gospodarstwo jest wzorowo prowadzone. Uprawia się tu w sposób ekologiczny warzywa, które sprzedawane są zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym. Po obiekcie uczniów oprowadzała pani Agnieszka i jej starszy syn Dawid. W bardzo przystępny sposób objaśnił wszystkim jakie wymogi jakościowe muszą spełniać hodowane tu warzywa, jakie nawozy stosują i jakimi maszynami wykonuje się prace w polu przy sadzeniu, oczyszczaniu warzyw i transporcie. Powiedział też, ile osób pracuje łącznie w gospodarstwie.
Zajęcia przebiegły w miłej atmosferze. Gospodarze poczęstowali dzieci ciastem i podarowali im rozsadę do samodzielnej hodowli hydroponicznej.
Warsztaty w pizzerii Sjesta - 04 kwietnia 2017r
We wtorek (4 kwietnia ) dzieci z Oddziału Przedszkolnego B uczestniczyły w warsztatach kulinarnych zorganizowanych w pizzerii Sjesta w Piotrkowie Trybunalskim. W trakcie zajęć dzieci kształciły swoje praktyczne umiejętności kulinarne oraz poznawały zasady prawidłowego odżywiania się, które są niezbędne w dorosłym życiu. Doskonaliły zasady higieny przy przygotowaniu posiłków oraz umiejętności bezpiecznego zachowania się podczas przyrządzania potraw.
Te zajęcia to podróż do świata smaków, zapachów i kolorów. Dzieci mogły samodzielnie wybrać dodatki, ułożyć je, a następnie skosztować własnoręcznie przygotowanego wypieku. Zajęcia miały na celu nauczyć dzieci czerpania radości z przygotowywania potrawy oraz pokazać, że to, co jest zdrowe może też ładnie wyglądać i wyśmienicie smakować. Dzięki warsztatom kulinarnym dzieci rozwinęły swoją kreatywność, samodzielność, sprawność manualną, zapoznały się z zasadami savoir- vivre przy stole.
Przygotowaniem wycieczki zajęły się wychowawczynie p. Magdalena Krasoń i Joanna Czajka.
Cyrk w szkole
Konkurs o patronie szkoły - „Wincenty Witos wójt z Wierzchosławic”
31 marca 2017 r. w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o patronie szkoły pt. „Wincenty Witos wójt z Wierzchosławic”. Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy na temat życia i twórczości patrona szkoły – Wincentego Witosa, propagowanie i rozwijanie aktywności artystycznej wśród dzieci i młodzieży, rozbudzanie twórczej inwencji ucznia oraz kształtowanie samodzielnego i twórczego myślenia, zachęcenie dzieci i młodzieży do poznawania historii i biografii patrona swojej szkoły, rozwijanie umiejętności pracy w grupie.
Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym etapie uczniowie wykonali plakaty dotyczące życia i działalności patrona szkoły. W drugim etapie na forum szkoły rywalizowały ze sobą zespoły klasowe w dwóch kategoriach: klasy I – III oraz klasy IV – VI. Starsi uczniowie rozwiązywali test dotyczący życia i działalności patrona szkoły, krzyżówkę z hasłem, dopasowywali hasła do definicji. Młodsze dzieci wykonały pracę plastyczną „Moja wieś za 20 lat”, układały puzzle z wizerunkiem Wincentego Witosa, rozpoznawały wizerunek patrona. Wszystkie zadania były punktowane. Wyniki przedstawiają się następująco:
Klasy I – III
I miejsce – klasa III (49 pkt.)
II miejsce – klasa II (38 pkt.)
III miejsce – klasa I (26 pkt.)
Klasy IV – VI
I miejsce – klasa VI (52 pkt.)
II miejsce – klasa IV (37 pkt.)
III miejsce – klasa V (29 pkt.)
Konkurs przygotowała i przeprowadziła p. Marzena Kukuła, oprawę graficzną konkursu przygotował p. Andrzej Ciesielski.
Powitanie wiosny.
W dniu 21 marca 2017r. dzieci z naszej szkoły wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie „pożegnania zimy- powitania wiosny”. Powitanie wiosny to wyjątkowe wydarzenie. Ogromne emocje wzbudziły już same przygotowania. Dzieci z wielkim zaangażowaniem pomagały w wykonaniu kukły Marzanny. Kiedy wszystko było już gotowe ze szkoły ruszył barwny korowód na szkolne boisko gdzie wszystkie symbole odchodzącej zimy zostały spalone. Dzieci radośnie śpiewały piosenki wiosenne i skandowały hasła. W oczekiwaniu na święta wielkanocne uczniowie ze swoimi rodzinami przygotowują wspaniałe ozdoby w ramach ogłoszonego konkursu.
Wycieczka do Warszawy
Pierwszy dzień wiosny, czyli 21 marca 2017 r. grupa 47 uczniów naszej szkoły spędziła w Warszawie. Celem wyjazdu było Centrum Nauki Kopernik, gdzie uczniowie bardzo aktywnie spędzali czas. Centrum to miejsce, które ma inspirować młodzież do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Każdy uczestnik mógł skorzystać sponad 400 eksponatów pogrupowanych tematycznie. Nasi uczniowie obejrzeli wystawę „Płyń lub giń” poświęconą wodnemu żywiołowi oraz odwiedzili planetarium i wzięli udział w seansie pt. „Słoneczna podróż”.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Niewidzialnej Wystawy. Jest to bardzo nietypowa wystawa, ponieważ zwiedzanie odbywa się w całkowitej ciemności. Młodzież mogła doświadczyć, jak czują się osoby niewidome i z jakimi problemami muszą borykać się w codziennym życiu. Przewodnikami po tej wystawie były osoby niewidome. Dla młodzieży było to niecodzienne przeżycie.
Około godz. 19 uczniowie pełni wrażeń wrócili do domu. Organizatorem wycieczki była pani Marzena Kukuła.W poszukiwaniu wiosny!
Zanim nadeszła kalendarzowa wiosna, dzieci z OP B szukały jej w swoim otoczeniu. Wybrały się na spacer do pobliskiego parku w poszukiwaniu wiosny... Okazało się, że wiosna bardzo nieśmiało daje o sobie znać. Udało się usłyszeć pierwsze zalotne śpiewy ptaków. Mali tropiciele zauważyli także pojawiające się nieśmiało pierwsze wiosenne kwiaty – przebiśniegi, znaleźli pąki na gałązkach i leszczynowe kotki. W ciągu całego tygodnia, czekając na wiosnę, na jej powitanie dzieci wykonały: wachlarze i wianuszki wiosenne ozdobione wiosennymi kwiatami oraz hiacynty, które udekorowały okna w naszej sali i tablicę w szatni. Dzieci założyły również hodowlę, aby poczuć namiastkę wiosny w naszej sali. Dzieci z dużym zaangażowaniem wykonywały wszystkie działania.
Otwarcie pracowni „Ekotropiciele”
W czwartek 9 marca 2017r. w Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Szydłowie nastąpiło uroczyste otwarcie pracowni „Ekotropiciele”, na którą została pozyskana dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w kwocie 34 850,00 zł przy wsparciu Gminy Grabica wynoszącym 6150,00 zł. Koszt całkowity wyniósł 41 000,00zł. Zadanie zostało zrealizowane w okresie sierpień - październik 2016. Wspólnie z otwarciem pracowni naszej szkoły odbyło się otwarcie pracowni „Ekoskauci” Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Woli Kamockiej.
Uroczystość uświetnili swą obecnością: zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW w Łodzi – Andrzej Czapla, Wójt Gminy Grabica – Krzysztof Kuliński, proboszcz Parafii MBNP w Szydłowie – Włodzimierz Dudka, przewodniczący Rady Gmina Grabica - Dariusz Kalisiak, wiceprzewodnicząca Rady – Alicja Ungier, radni Anna Iwańska, Ryszard Mroczkowski, Zenon Remisz. W otwarciu brali udział również dyrektorzy szkół działających na terenie Gminy: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Szydłowie - Wiesława Olejnik, Gimnazjum w Szydłowie - Bożena Palus, SP w Boryszowie - Małgorzata Florczak, SP w Brzozie - Jarosław Janczak oraz przewodniczące Rad Rodziców szkół w Szydłowie - Sylwia Nieśmiałek i Woli Kamockiej - Monika Pączek.
Program został przygotowany przez nauczycieli przyrody: Jolantę Pawełoszek i Małgorzatę Michalik, opiekuna szkolnego zespołu Witoski Annę Kociołek oraz Edytę Woźniak – nauczycielkę muzyki w Woli Kamockiej.
Zebranych gości, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców, uczniów powitał dyrektor szkoły Jarosław Baran zwracając uwagę na wartości wychowawcze dotyczące ekologii, które należy przekazywać następnym pokoleniom w czym wydatnie pomogą nowoczesne pomoce i wyposażenie sali.
Wójt Gminy Grabica Krzysztof Kuliński podkreślał wsparcie udzielane Gminie Grabica przez WFOŚiGW w Łodzi na realizowane inwestycje i projekty związane z ekologią. Złożył uczniom życzenia, aby nowe ekopracownie służyły rozwojowi ich zainteresowań przyrodniczych i ekologicznych.
Wiceprezes WFOŚiGW w Łodzi Andrzej Czapla w swym wystąpieniu podkreślił znaczenie edukacji ekologicznej i przyrodniczej wśród najmłodszych i życzył, by pracownie przyczyniły się do podwyższenia świadomości ekologicznej uczniów oraz przekazał szkołom komplety pięknych wydań albumów, traktujących o walorach przyrodniczych ziemi łódzkiej.
Następnie uczniowie obydwu szkół w krótkim montażu słowno – muzycznym podziękowali wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania nowoczesnych pomieszczeń. Z udziałem dzieci dokonano uroczystego przecięcia wstęgi i oficjalnego otwarcia pracowni. Ksiądz proboszcz Włodzimierz Dudka dokonał poświęcenia sali i wszyscy podziwiali wyposażenie oraz zgromadzone dzięki dotacji pomoce dydaktyczne, uczniowie, przy wsparciu swoich nauczycieli, demonstrowali działanie niektórych urządzeń.
Na zakończenie uroczystości dyrektor Szkoły Podstawowej w Woli Kamockiej Grażyna Babska złożyła serdeczne podziękowania za wsparcie naszych szkół na ręce Wójta Gminy Grabica i Prezesa WFOŚiGW w Łodzi. Zaproszeni goście mieli okazję wpisać się do ksiąg pamiątkowych. Rady Rodziców Szkół w Szydłowie i Woli Kamockiej zaprosiły obecnych gości na poczęstunek.Dyskoteka ostatkowa
W tanecznych rytmach uczniowie rozpoczęli karnawał i w tanecznych rytmach go zakończyli. 22 lutego odbyła się dyskoteka ostatkowa, kończąca karnawał. Młodzież doskonale bawiła się, a zabawa wzbogacona była dodatkowymi konkursami i zabawami, m.in. zabawa z serduszkami, konkurs „Krzesła” i „Imiona”. O godz. 19.00 wszyscy zmęczeni i w doskonałych humorach wrócili do domów.
Pokaz karate
22 lutego 2017 r. w naszej szkole młodzież mogła obejrzeć pokaz karate przygotowany przez instruktora Polskiego Związku Karate Tradycyjnego – pana Rafała Michalaka oraz jego podopieczną - Julitę Olczyk, uczennicę naszej szkoły. Dzieci dowiedziały się, czym jest karate jako dziedzina sportu i filozofia życia, poznały podstawowe pojęcia związane z tą dyscypliną, jak karatega – strój do ćwiczeń, dojo – sala do ćwiczeń. Młodzież obejrzała pokaz przygotowany przez Julitę i jej instruktora oraz aktywnie wzięła udział w pokazie, wykonując określone ćwiczenia zgodnie z instrukcjami instruktora. Pokaz wszystkim niezmiernie się podobał.
Dzień Babci i Dziadka
W dniu 14 lutego w naszej szkole obyła się kolejna duża uroczystość związana z obchodami dnia zakochanych - Walentynek oraz świętem Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie oddziałów przedszkolnych A i B oraz klas I-III przygotowali przedstawienie zatytułowane „Walentynkowy bal z Babcią i Dziadkiem”. Jak obyczaj stary nakazuje uroczystość rozpoczęła się polonezem zatańczonym przez dzieci z oddziału przedszkolnego A, które zostały przygotowane przez panią Ilonę Wieczorek. Koło teatralne oraz uczniowie klasy III pod opieką pani Beaty Czerwińskiej zaprezentowały przygotowaną opowieść o „Czerwonym Kapturku”. Klasa I pokazała swoje umiejętności taneczne w układzie „Vabanq”. Uczniowie pod opieką pani Anny Ożarek zaprezentowali nowoczesny układ taneczny z krzesłami. Nie zabrakło również prezentacji najmłodszych - oddziału przedszkolnego B. Pod opieką swoich pań Magdaleny Krasoń i Joanny Czajki dzieci zaśpiewały i zatańczyły „Cza czę dla Babci i Dziadka”. Głównym organizatorem tegorocznej uroczystości była klas II wraz ze swoja wychowawczynią panią Anną Kociołek. Uczniowie przygotowali wiersze, życzenia i scenki humorystyczne związane ze świętem Babci i Dziadka. Całość uroczystości umilały występy szkolnych zespołów „Witosek” i „Serenady” prowadzone również przez panią Annę Kociołek. Pyszny i słodki poczęstunek jaki przygotowały mamy z klasy II oraz oddziałów przedszkolnych A i B umilił dziadkom występy wszystkich wnucząt. Obchodzony 21 stycznia Dzień Babci i dzień później Dzień Dziadka to tylko symboliczne święto w naszym kalendarzu. Tak naprawdę to każdego dnia w roku, dziadkowie myślą i troszczą się o swoje wnuki, codziennie ich pociechy potrzebują od nich wsparcia. Dziadkowie są bardzo potrzebni nie tylko dlatego aby zajmować się swoimi wnukami, kiedy to rodzice nie maja czasu, pracują albo są zajęci swoimi sprawami. Dla dzieci dziadkowie to niewyczerpalne źródło wiedzy i informacji o otaczającym nas świecie. Dziadkowie to swego rodzaju ostoja, na której zawsze można polegać.
Spotkanie z policjantem i ratownikiem medycznym nt. bezpieczeństwa
8 lutego 2017 r. uczniowie naszej szkoły spotkali się z policjantem oraz ratownikiem medycznym, którzy mówili o bezpieczeństwie. Ratownik medyczny omówił zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, pokazał uczniom, w jaki sposób prawidłowo prowadzić resuscytację krążeniowo – oddechową. Młodzież mogła w praktyczny sposób dokonać masażu serca na fantomie pod nadzorem ratownika. Ponadto uczniowie dowiedzieli się, jak należy zachować się w przypadku zachłyśnięcia i zadławienia. Pan policjant omówił zasady bezpieczeństwa na drodze oraz w trakcie wsiadania do autobusu szkolnego. Spotkanie wzbogaciło wiedzę uczniów nt. prawidłowych reakcji w razie zagrożenia zdrowia lub życia.
Sukces naszych dziesięciolatków z UMKS Grabka
20 stycznia 2017 roku w Hali Sportowej „Relax” w Piotrkowie Trybunalskim odbył się III Turniej Polonia Cup dla chłopców z rocznika 2007 w halowej piłce nożnej. Wzięło w nim udział dziesięć zespołów. Najlepszym zespołem okazali się młodzi zawodnicy Włókniarza Moszczenica. II miejsce zajęła drużyna Grabki Grabica a III miejsce - Andrespolia Wiśniowa Góra.
W składzie UMKS Grabka zagrali: Gabryś Bednarek (SP Szydłów), Piotr Krzymowski (SP Wola Kamocka), Daniel Dryzek (SP Sz), Kuba Cezak (SP WK), Kacper Krzymowski (SP WK), Wiktor Ossowski (SP Sz), Bartek Lorens (SP WK), Igor Zeler (SP WK), Krzysiek Mirowski (SP WK) i Kacper Strumiło (SP WK).
Młodym sportowcom i ich trenerowi Krzysztofowi Jodłowskiemu składamy serdeczne gratulacje a drużynie życzymy dalszych udanych występów.
Bal karnawałowy
W tanecznych rytmach uczniowie naszej szkoły rozpoczęli ferie… 13 stycznia 2017 r. w odbył się bal karnawałowy dla dzieci i młodzieży. Księżniczki, wróżki, motylki oraz wiele innych postaci z bajek bawiło się w karnawałowej zabawie. Młodsze dzieci wzięły udział w różnych zabawach i konkursach zainicjowanych przez wychowawców. Największą atrakcją, zwłaszcza dla młodszych uczniów, było przybycie św. Mikołaja. Każde z dzieci otrzymało od Mikołaja paczkę, w której znalazło ufundowane przez radę Rodziców słodkie upominki. O godzinie 15.00 uczniowie zmęczeni i pełni wrażeń wrócili do domów.
Wzorowy uczeń.
Przed feriami zimowymi odbyło się zebranie Rady Pedagogicznej, na którym została podsumowana praca uczniów w I półroczu. Uczniowie osiągający najwyższe wyniki w nauce i zachowaniu zostają uhonorowani odznaką „Wzorowego ucznia”, która wymaga w klasach starszych osiągnięcie średniej ocen 4,75 i co najmniej bardzo dobrego zachowania. Wszystkim wyróżnionym uczniom i ich rodzicom składamy gratulacje, a tych którym nie udało się osiągnąć tak wysokich wyników zachęcamy do pracy w II półroczu.
Lp Nazwisko i imię Klasa Średnia ocen/opisowa zachowanie 1 Maciołek Marek 1 opisowa opisowa 2 Olczyk Fabian 1 opisowa opisowa 3 Dziubecki Mateusz 1 opisowa opisowa 4 Owczarek Darek 1 opisowa opisowa 5 Baur Zuzanna 2 opisowa opisowa 6 Gajewska Maja 2 opisowa opisowa 7 Herudzińska Maja 2 opisowa opisowa 8 Kałkowska Amelia 2 opisowa opisowa 9 Krawczyk Zuzanna 2 opisowa opisowa 10 Pabisiak Anna 2 opisowa opisowa 11 Pielużek Lena 2 opisowa opisowa 12 Sokołowski Eryk 2 opisowa opisowa 13 Węglarski Daniel 2 opisowa opisowa 14 Sopata Maja 3 opisowa opisowa 15 Sokołowska Nadia 4 5,18 wzorowe 16 Kopertowska Weronika 4 4,91 bardzo dobre 17 Michoń Amelia 4 4,91 bardzo dobre 18 Dziubecki Krystian 5 5,00 wzorowe 19 Olczyk Julita 6 5,09 worowe 20 Maciołek Adam 6 4,91 bardzo dobre 21 Zielonka Dominik 6 4,82 bardzo dobre Projekt edukacyjny etwinning
Od października do grudnia 2016 roku uczniowie naszej szkoły realizowali projekt edukacyjny etwinning "Handmade Christmas cards exchange". Do realizacji projektu zgłosiło się w sumie 18 szkół z Hiszpanii, Chorwacji, Turcji, Rumunii, Francji, Finlandii, Grecji, Turcji, Ukrainy, Portugalii, Włoch, Bułgarii oraz Polski. Wśród tych 18 szkół znalazła się również Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Szydłowie.
Głównym celem projektu była wymiana między szkołami własnoręcznie wykonanych kartek świątecznych z życzeniami w języku ojczystym oraz w języku angielskim, który był językiem roboczym projektu. Dzięki przygotowanej wystawie kartek bożonarodzeniowych uczniowie mieli okazję nauczyć się podstawowych zwrotów w językach swoich rówieśników, a także poznać niektóre zwyczaje bożonarodzeniowe krajów uczestniczących w projekcie. Opiekunem projektu w naszej szkole jest P. Iwona Retka. Fotogaleria dostępna w Albumie fotograficznym.
Projekt edukacyjny „Lekki Tornister”
Nasza szkoła w roku szkolnym 2016/2017 zakwalifikowała się do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego pod nazwą „Lekki Tornister”, którego organizatorem jest Fundacja Rosa we współpracy z Fundacją Sensoria.
Projekt „Lekki Tornister” skierowany jest do wszystkich szkół podstawowych na terenie naszego kraju, w których odbywa się nauczanie w klasach I – III , a także w oddziałach przedszkolnych prowadzonych w szkole podstawowej, w których dzieci realizują obowiązkowe przygotowanie przedszkolne. Projekt ma na celu działania prozdrowotne, zmierzające w kierunku profilaktyki chorób układu ruchu wśród najmłodszych. Jednym z problemów, z jakim borykają się dzieci w wieku wczesnoszkolnym, są zbyt ciężkie tornistry. Projekt zakłada wsparcie dla szkół podstawowych poprzez wdrożenie programu edukacyjnego z zakresu profilaktyki pierwszorzędowych wad postawy, motywowanie uczniów do prawidłowego i zdrowego trybu życia, jak również zwrócenie uwagi uczniom, ich rodzicom, opiekunom i nauczycielom na problem przeciążonych plecaków uczniów, będących przyczyną wad postawy.
Zadaniem wychowawców klas I-III oraz oddziału przedszkolnego „A” w ramach projektu jest przeprowadzenie zajęć w wymiarze 1 godziny lekcyjnej na temat profilaktyki wad postawy w oparciu o przygotowane przez organizatorów materiały edukacyjne:
a) przewodnik edukacyjny,
b) słuchowisko pt. „Lekki Tornister i Zielona Kropeczka”,
c) piosenkę pt. „Piosenka o Lekkim Tornistrze”,
d) plakat edukacyjny
e) pakiet materiałów w postaci kart zadań dla uczniów sprawdzających zdobytą wiedzę w zakresie profilaktyki wad postawy w formie zabawy.
Realizacja projektu w naszej szkole, którego koordynatorem jest Pani Beata Czerwińska ma się zakończyć najpóźniej 10 marca 2017 roku. Zachęcamy wszystkich Rodziców uczniów z klas objętych projektem do zainteresowania się działaniami prowadzonymi w szkole w ramach tego przedsięwzięcia oraz zapoznania się z wszelkimi informacjami w formie publikacji, kierowanymi do Państwa, które wkrótce ukażą się na stronie internetowej szkoły.
Aukcja charytatywna w ramach realizacji projektu edukacyjnego UNICEF "Wszystkie kolory świata"
W dniu 11 stycznia 2017 roku w naszej szkole odbyła się aukcja charytatywna w ramach realizacji projektu edukacyjnego UNICEF "Wszystkie kolory świata". W aukcji, prowadzonej przez uczniów klasy VI: Marię Ossowską i Adama Maciołka wylicytowano 20 lalek, uszytych przez uczniów naszej szkoły przy wsparciu rodziców, babć oraz cioć. Uzyskana suma- 595 zł zostanie przekazana na konto UNICEF Polska z przeznaczeniem na zakup szczepionek dla dzieci w Angoli.
Dziękujemy wszystkim rodzicom oraz rodzinom uczniów, którzy tak chętnie zaangażowali się w to przedsięwzięcie oraz wylicytowali laleczki swych pociech.
Nasza szkoła kolejny raz przystąpiła do realizacji Projektu Edukacyjnego UNICEF WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA
Projekt wspiera Ambasador Dobrej Woli Majka Jeżowska. Tegoroczna odsłona projektu jest jego czwartą edycją. Akcja ma na celu zakup szczepionek dla dzieci w Angoli. Projekt ten jest odpowiedzią na niezwykle poważny problem licznych zachorowań i rozwijających się chorób w tym kraju.
Serdecznie dziękujemy Uczniom i Rodzicom, którzy przyłączyli się do akcji szycia charytatywnych laleczek UNICEF.
Wszystkich zainteresowanych pomaganiem zapraszamy na aukcję lalek,
która odbędzie się
w środę 11 stycznia o godz. 17.00 w na górnym korytarzu.
Zebrane w czasie aukcji fundusze zostaną przekazane do UNICEF
na zakup szczepionek dla dzieci z Angoli.
Cena wywoławcza jednej laleczki = 10 zł = życie jednego dziecka…Serdecznie zapraszamy!
https://www.unicef.pl/nmaction/akcja_szkolna/wszystkiekoloryswiatae28093ivedycja/81
Seminarium pt. "Tożsamość i solidarność europejska - odkryj piękno blisko siebie"
Uczennice klasy VI – Oliwia Płoszyńska, Wiktoria Kuwerska oraz Joanna Adamkiewicz wraz z opiekunem panią Marzeną Kukułą wzięły udział w seminarium pt. "Tożsamość i solidarność europejska - odkryj piękno blisko siebie" zorganizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Tryb. Uczennice przygotowały prezentację w postaci filmu poświęconą zabytkom gminy Grabica oraz działaniom ekologicznym podejmowanym na terenie gminy.
Więcej na stronie Powiatu Piotrkowskiego: http://www.powiat-piotrkowski.pl/index.php?trg=news&id=3061TURNIEJ SZACHOWY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
O PUCHAR PRZEWODNICZĄCEGO RADY GMINY GRABICA DARIUSZA KALISIAKACorocznie w grudniu w Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Szydłowie rozgrywany jest szachowy turniej mikołajkowy. W szkole tradycja gry w szachy sięga 2002 roku, kiedy to zajęcia prowadzone były przez wolontariuszy i fanów „królewskiej gry” (m. in. przez Jarosława Barana oraz Krzysztofa Pająka, który przez ponad rok bezpłatnie szkolił uczniów przygotowując do zawodów). W celu zapewnienia stałego źródła finasowania działalności szachowej, zakupu sprzętu, organizacji wyjazdów i turniejów w szkole powstał ULKS „LIDER”, dzięki któremu można było realizować zadania pozyskując środki na upowszechnianie kultury fizycznej. Od kilku lat zadania te są realizowane we współpracy z zaprzyjaźnionym klubem sportowym przy Szkole Podstawowej w Brzozie ULKS „Brzozanin”. Szkoleniem młodych szachistów zajmuje się Piotr Kaukel – sędzia kl. II, instruktor szachowy z wieloletnim doświadczeniem. Uczniowie mają również zapewniony dostęp do sprzętu szachowego na przerwach i w klasach. Dzięki temu biorąc udział w turniejach na poziomie gminy, powiatu i rejonu zdobywają systematycznie czołowe lokaty indywidualne i zespołowe.
Głównym celem organizacji nauki gry w szachy w SP Szydłów jest zwiększenie umiejętności uczniów od najmłodszych klas w zakresie logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego, rozwiązywania problemów oraz kształtowanie ważnych cech osobowości; jak odpowiedzialność, koncentracja, intuicja.
W tym roku patronat nad turniejem mikołajkowym skierowanym do wszystkich uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Grabica objął Przewodniczący Rady Gminy Dariusz Kalisiak, który ufundował statuetki dla rywalizujących zawodników z klas I-III i IV-VI. Turniej został rozegrany w dniu 8 grudnia 2016r. Sędzią głównym jak zawsze był Piotr Kaukel. Po siedmiu rundach zaciętej rywalizacji wyłoniono zwycięzców w poszczególnych kategoriach. W klasach IV-VI niekwestionowanym zwycięzcą został Adrian Olejnik z kompletem 7 wygranych, kolejne miejsca zajęli Hubert Barański i Bartosz Pielużek (po 5 punktów). W klasach młodszych zwyciężył Wiktor Ossowski (5,5 pkt, drugi w klasyfikacji ogólnej), kolejne miejsca zajęli Daniel Dryzek i Gabriel Bednarek (po 4 pkt). Wśród dziewcząt najwięcej punktów zdobyła Agata Mastalerz przed Oliwią Płoszyńską i Julią Płoszyńską. W sumie w turnieju wzięło udział 28 uczniów, najmłodsi zawodnicy z klasy pierwszej. Fotorelacja z imprezy dostępna jest na stronie https://spwitos.edupage.org/. Dzięki popularyzacji szachów w Szkole Podstawowej w Szydłowie uczniowie i młodzież godnie reprezentują Gminę Grabica w różnych zawodach organizowanych w powiecie piotrkowskim. Ostatnio 19 listopada 2016r. zawodniczka rozpoczynająca wiele lat temu naukę „królewskiej gry” w Szkole w Szydłowie Justyna Paluch zdobyła I miejsce w klasie kobiet w Ogólnopolskim Turnieju Szachowym z okazji Dnia Niepodległości w Bełchatowie.
KLASYFIKACJA OGÓLNA I KATEGORIAMI
Msc. Zawodnik Kat. Pkt. Śr. Bucholtz
1 Olejnik Adrian IV-VI 7 23.0 I MIEJSCE IV-IV
2 Ossowski Wiktor I-III 5.5 19.5 I MIEJSCE I-III
3-6 Barański Hubert IV-VI 5 22.5 II MIEJSCE IV-IV
Pielużek Bartosz IV-VI 5 21.0 III MIEJSCE IV-IV
Adamus Bartosz IV-VI 5 20.0
Kisiel Michał IV-VI 5 20.0
7 Mastalerz Agata IV-VI 4.5 17.0 I MIEJSCE DZIEWCZĘTA
8-15 Dryzek Daniel I-III 4 22.0 II MIEJSCE I-III
Sekuła Igor IV-VI 4 21.5
Płoszyńska Oliwia IV-VI 4 21.5 II MIEJSCE DZIEWCZĘTA
Bednarek Gabriel I-III 4 21.5 III MIEJSCE I-III
Mazerant Jakub IV-VI 4 19.0
Śniady Miłosz IV-VI 4 17.0
Masłowski Jakub IV-VI 4 17.0
Kabziński Oskar IV-VI 4 15.0
16-21 Płoszyński Franciszek IV-VI 3 21.0
Wężyk Michał IV-VI 3 16.5
Płoszyńska Julia IV-VI 3 16.5 III MIEJSCE DZIEWCZĘTA
Grzesik Michał IV-VI 3 15.5
Pietras Norbert I-III 3 15.5
Parszcz Oliwier I-III 3 13.5
22-23 Dziubecki Krystian IV-VI 2.5 18.0
Cieślak Krystian IV-VI 2.5 17.5
24-25 Kopertowska Agata IV-VI 2 14.0
Pustelnik Adam I-III 2 13.5
26-27 Błaszczyk Maciej I-III 1 15.0
Pustelnik Maciej I-III 1 10.5
28 Dziubecki Mateusz I-III 0 13.0
Szydłów, 8 grudnia 2016 r.
Świetna postawa naszych najmłodszych piłkarzy "Grabki"
4 grudnia 2016 r. w hali Relax w Piotrkowie Trybunalskim odbył się Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej rocznika 2009, w którym uczestniczyli również zawodnicy naszej szkoły reprezentując Gminny Klub Sportowy UMKS Grabka Grabica. W turnieju wystąpiło 8 zespołów (Mazovia Tomaszów Mazowiecki, GKS Bełchatów, Włókniarz Moszczenica, KSS Concordia, Piotrcovia Czerwona, UKS Concordia, Piotrkowia Niebieska, Grabka Grabica), które rozgrywały spotkania w jednej grupie - "każdy z każdym". Czas gry wynosił 10 minut. Na boisku przebywało 6 zawodników. Mecze były bardzo emocjonujące. Zawodnicy naszego zespołu pokazali się z bardzo dobrej strony. Walczyli o każdą piłkę, stwarzali sobie wiele sytuacji podbramkowych. Na turnieju nie była prowadzona klasyfikacja punktowa, najważniejsza była zabawa i propagowanie piłki nożnej, jednak podliczając punkty nasz zespół zajął 1 miejsce w turnieju. Najlepszym zawodnikiem naszej drużyny został Fabian Olczyk, a najlepszym bramkarzem turnieju Adam Danielewicz również z naszej drużyny, który w siedmiu meczach wpuścił tylko jedną bramkę. Najskuteczniejszym strzelcem naszej drużyny był Eryk Sokołowski.
Wszystkim zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Szlachetna paczka 2016
Zachęcamy wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców do włączenia się w akcję "Szlachetna paczka”, do której po raz drugi przyłącza się nasza szkoła.
Czas świąt to nie tylko czas oczekiwania na prezenty, ale również czas na obdarowywanie innych. W tym szczególnym okresie możemy nieść pomoc potrzebującym rodzinom. Nasze wsparcie da wybranej rodzinie nadzieję na lepsze jutro i krzepiącą świadomość, że w swojej trudnej sytuacji nie jest sama.
Żywność trwałą i środki czystości, które przekażemy potrzebującej rodzinie zostawiamy w oznaczonych pudełkach na dolnym i górnym korytarzu do dn.09.12.2016r (piątek).
Oni już to zrobili: Kamil Stoch, Jerzy Dudek, Jakub Błaszczykowski, Robert Lewandowski i wielu innych, którzy pomogli w potrzebie biorąc udział w akcji Szlachetna paczka. Link do strony http://www.szlachetnapaczka.pl/
25 listopada – Dzień Pluszowego Misia
Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Dzisiaj w każdym sklepie z zabawkami możemy natknąć się na pluszowe misiaki. Często są one bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek tak jak m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Miś Uszatek, Yogi czy Gumisie. Nie można wyobrazić sobie świata bez uroczego, łagodnego misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic.
Nieważne czy świętowanie będzie polegało na ciepłym wspomnieniu ukochanego w d zieciństwie pluszaka, czy na wielkim misiowym przyjęciu.
STO LAT MISIU!A oto jak dzieciaki z Oddziału Przedszkolnego B w naszej szkole obchodziły Dzień Pluszowego Misia:
Na wystawie klocków LEGO - klasy 0 - I - IV - VZachęceni przykładem uczestników poprzedniej wycieczki, na trwającą jeszcze wystawę kloców LEGO udali się nasi najmłodsi - zerówka i klasa pierwsza, a także chętni uczniowie z klas czwartej i piątej.
Wystawa miała miejsce w łódzkim centrum handlowo rozrywkowym Sukcesja. Można tam było zobaczyć m.in.: największy na świecie model Titanica wykonany z klocków Lego, figurę Roberta Lewandowskiego w skali 1:1, w stroju reprezentacji Polski, czy też imponującą kolekcję bohaterów Star Wars (wśród eksponatów był np. 2-metrowy Star Destroyer i ogromny Lord Vader). Dużym zainteresowaniem najmłodszych cieszyło się ogromne wykonane z klocków miasteczko City (20 m2), lunapark z interaktywnymi karuzelami oraz elektryczne kolejki uruchamiane za pomocą przycisków. Na wystawie zaprezentowano makiety edukacyjne: serię robotów z Lego, budowle przedstawiające architekturę zabytkową i współczesną, bohaterów filmów i bajek oraz wiele innych, jak na przykład Atak Hord (makieta z 3500 figurek), ogromne lotnisko z modelami samolotów z I i II wojny światowej, kopalnia Guido, starożytny kompleks Forum Romanum...
Uczniowie obejrzeli też film edukacyjny oraz budowali własne konstrukcje w obszarze zabaw klockami Lego, w której znajdują się stoliki do układania, strefa Duplo dla najmłodszych, zjeżdżalnie dla samochodzików, tablice do "pisania i malowania" klockami oraz wiele innych atrakcji. Opiekunowie uczestniczyli we wspólnych zabawach z dziećmi lub obserwowali je z przeznaczonej dla nich strefy.
Wyjazd ten zachęcił dzieci do rozwijania swoich zdolności konstrukcyjnych i zainteresowania techniką.
XII Przegląd Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej - Szydłów 2016
4 listopada 2016r. w Szkole Podstawowej im. W Witosa w Szydłowie odbyły się przesłuchania uczestników w XII Przeglądzie Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej. Do konkursu zgłosiło się wielu uczestników z powiatów piotrkowskiego, ościennych oraz uczestników zgłoszonych indywidualnie. Młodzież reprezentowała trzy grupy wiekowe (szkoła podstawowa, klasy 0 – III, IV – VI, gimnazja) oraz różne kategorie (soliści, duety, zespoły). Uczestników oceniało jury w składzie:Przewodniczący jurorów Pan Hanusz Kowalczyk muzyk, wiolonczelista współpracował m.in. z Orkiestrą SINFONIA VARSOVIA – trzy lata koncertów w Niemczech, ponad sto wystawień musicalowych. P. Grażyna Baranowska – pedagog Państwowej Szkoły Muzycznej w Piotrkowie Trybunalskim w klasie fortepianu, animator amatorskiego ruchu artystycznego – prowadzi zespół Grabiczanie, prezes Piotrkowskiego Towarzystwa Muzycznego – organizuje m.in. Międzynarodowy Festiwal „Partnerskie Muzykowanine”. P. Elżbieta Łagwa-Szelągowska – magister sztuki, krytyk, pomysłodawca i założyciel Stowarzyszenia „Busola”, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim.Poziom uczestników był bardzo wyrównany, jury udało się wyłonić najlepszych. Wyniki dostępne w zakładce konkursy.
Uczniowie naszej szkoły zajęli następujące miejsca: Zofia Trawińska – III miejsce w kategorii soliści, klasy 0 – III, w tej samej kategorii Zuzanna Krawczyk zdobyła wyróżnienie, Kacper Bednarek – III miejsce w kategorii soliści, klasy IV – VI, zespół Witoski – II miejsce w kategorii zespoły, klasy 0 – III, zespół Serenada – III miejsce w kategorii zespoły, klasy IV – VI.
Należy nadmienić, że konkurs odbywa się już od 12 lat, a jego głównym celem jest wyszukiwanie i promocja młodych talentów, popularyzacja pieśni i piosenek patriotycznych i żołnierskich. Przegląd niezmiennie cieszy się dużą popularnością, o czym świadczy ilość zgłaszających się na konkurs uczestników. Uroczyste podsumowanie oraz odczytanie protokołu, wręczenie nagród i dyplomów odbyło się 11 listopada 2016 r. w Kościele MBNP w Szydłowie. Nagrody, pamiątkowe statuetki i dyplomy wręczali: Przewodniczący Rady Gminy Grabica– pan Dariusz Kalisiak, który wręczał również nagrody w imieniu Wójta Gminy Grabica Krzysztofa Kulińskiego, radny Rady Powiatu Piotrkowskiego – pan Sylwester Ossowskiego i pani Małgorzata Podlewska wręczający nagrody w imieniu Starosty Stanisława Cubały, proboszcz Parafii MBNP w Szydłowie – ks. Włodzimierz Dudka. Po wręczeniu nagród odbył się koncert finalistów, z którego fotorelacja dostępna jest na stronie szkolnej pod adresem: http://spwitos.edupage.org/. Dyrektor Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Szydłowie składa serdeczne podziękowania wszystkim patronom imprezy, fundatorom nagród dla laureatów oraz wszystkim osobom, dzięki którym impreza może się odbywać i dostarczać wspaniałych doznań muzycznych i estetycznych.
Szczególne podziękowania składamy:
- głównym patronom imprezy i fundatorom nagród - Wójtowi Gminy Grabica Panu Krzysztofowi Kulińskiemu oraz Staroście Powiatu Piotrkowskiego Panu Stanisławowi Cubale;
- Przewodniczącemu Rady Gminy Grabica Panu Dariuszowi Kalisiakowi;
- Proboszczowi parafii MBNP w Szydłowie Ks. Włodzimierzowi Dudce;
- Panu Maciejowi Kołowrotkiewiczowi właścicielowi Firmy LEKO;
- Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” pracowników Oświaty w Piotrkowie Trybunalskim;
- Firmie „ARESTO” z Piotrkowa Trybunalskiego;
- Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej im. W. Witosa w Szydłowie za pomoc w organizacji przeglądu oraz panu Piotrowi Pielużkowi;
- wszystkim pracownikom szkoły oraz osobom, które wspomagały organizację konkursu;
- uczestnikom i ich opiekunom za pracę, którą włożyli w przygotowanie wspaniałego repertuaru;
"Śniadanie Daje Moc" - III klasa znowu w akcji - pierwszaki idą za przykładem
Klasa III wraz ze swoim wychowawcą p. Beatą Czerwińską przystąpiła w tym roku szkolnym już po raz drugi do programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc. Jest to program edukacyjny, mający na celu walkę z niedożywieniem dzieci w Polsce poprzez wspieranie szkół w edukacji nt. zdrowego odżywiania. Program od 6 lat realizowany jest w klasach 0-3 w szkołach podstawowych przez Partnerstwo dla Zdrowia, czyli koalicję firm Danone, Lubella, Biedronka oraz Instytutu Matki i Dziecka.
Tegoroczna VI edycja programu Śniadanie Daje Moc skupiła się wokół 12 zasad zdrowego żywienia. Dzieci podczas realizacji programu utrwaliły sobie wiedzę między innymi na temat tego, jak często powinno się jeść posiłki, z czego powinny się składać, poznali rodzaje kasz, zbóż i produktów nabiałowych oraz dowiedzieli się dlaczego picie wody jest tak ważne. Do realizacji programu wykorzystano częściowo zmodyfikowane przez wychowawcę klasy scenariusze zajęć, opracowane przez profesjonalnych metodyków, które zawierały elementy edukacji przyrodniczej, społecznej, plastyczno-technicznej, polonistycznej, matematycznej czy zajęć ruchowych. Uczniowie klasy III między innymi przedstawiali zasady zdrowego żywienia w formie scenek dramowych i plakatów oraz wykonali czapki kucharskie. Finałem tego przedsięwzięcia w dniu 8 listopada było przystąpienie dzieci do ogólnopolskiego Dnia Śniadanie Daje Moc, kiedy to samodzielnie przygotowali posiłek ze zgromadzonych w klasie produktów.
W tym roku do akcji dołączyli nasi pierwszoklasiści z wychowawczynią p. Anną Ożarek. Było również kolorowo, zdrowo i smacznie. Zapraszamy do zakładki Album Fotograficzny, aby przekonać się osobiście.
Informacja o dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi zadania w ramach konkursu „Nasza Eko-pracownia”.
Nazwa zadania:
„Utworzenie ekopracowni "Ekotropiciele" w Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Szydłowie”
Wartość ogólna: 41 000 zł
Dotacja ze środków WFOŚiGW w Łodzi: 34 850 zł
Więcej informacji o działaniach WFOŚiGW w Łodzi na stronie: www.zainwestujwekologie.pl
Zakres projektu:
- remont pomieszczenia ekopracowni;
- ozdobienie jednej ze ścian sali fototapetą, ukazującą przyrodnicze walory najbliższej okolicy;
- zakup nowoczesnych pomocy dydaktycznych, aparatu fotograficznego i komputera wraz z oprogramowaniem,
- wyposażenie sali w estetyczne i funkcjonalne meble:
- ławki i krzesła dla uczniów;
- stanowisko nauczyciela;
- szafki na pomoce naukowe.
Na wyposażeniu pracowni znajduje się, zainstalowana wcześniej, tablica interaktywna z projektorem i głośnikami.
W pracowni będą odbywać się głównie lekcje przyrody, koła przyrodniczo-ekologicznego oraz zajęcia w zakresie edukacji przyrodniczej w klasach młodszych. Pracownia będzie też wykorzystywana na innych przedmiotach i w trakcie spotkań z rodzicami. Uczniowie będą prowadzić badania dotyczące zanieczyszczenia środowiska lokalnego. Nowoczesny sprzęt przyczyni się do wzrostu zainteresowania przyrodą, ekologią i zainspiruje uczniów do podejmowania działań na rzecz środowiska przyrodniczego.
Dzień Papieski 2016r.
W dniu 19 października 2016r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji XVI Dnia Papieskiego, który obchodzony jest w tym roku pod hasłem: „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy VI pod kierunkiem
p. K. Trawińskiej; z kolei oprawę plastyczną wydarzenia wykonała p. B. Czerwińska. Obchody Dnia Papieskiego uświetnił występ chóru szkolnego prowadzonego przez p. A. Kociołek, który odśpiewał między innymi ulubioną pieśń Jana Pawła II „Barkę”. Przypomniano wybrane wydarzenia z życia papieża Polaka - ukazana została droga jego duchowego dojrzewania oraz wybrzmiały najważniejsze słowa wygłaszane do dzieci i młodzieży podczas licznych pielgrzymek Ojca Świętego do ojczyzny. Wyrazem naszej wdzięczności Bogu za wielki pontyfikat Papieża Polaka niech będzie życzenie, aby jego słowa i nauka pozostały w naszej pamięci i stawały się dla nas rzeczywistą zachętą do realizowania powołania do świętości.Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z apelu!
Konkurs Przedmiotowy Synapsik „MEN”
W dniu 17 października 2016 roku 5 chętnych uczniów z klasy III przystąpiło do Konkursu Przedmiotowego Synapsik „MEN” Klasa Trzecia. Organizatorem konkursu jest Wydawnictwo Synapsa. Konkursy Przedmiotowe Synapsik „MEN” mają zasięg ogólnopolski i są przeznaczone dla wszystkich uczniów klas edukacji wczesnoszkolnej. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było zarejestrowanie przez wychowawcę uczniów swojej klasy poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie organizatora, który następnie przesłał do szkoły w odpowiednim terminie arkusze konkursowe oraz materiały niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia konkursu. Konkurs polegał na pisemnym rozwiązaniu testu w szkole, na który składały się 24 ciekawie skonstruowane pytania obejmujące trzy zakresy tematyczne: polonistyczny (8 pytań), przyrodniczy (8 pytań) oraz matematyczny (8 pytań). Uczniowie mieli 45 minut na napisanie tego testu. Rozwiązane przez uczniów testy zostały odesłane na adres organizatora konkursu. Teraz uczniowie z niecierpliwością będą oczekiwać na wyniki. Organizatorem Konkursu była P. Beata Czerwińska.
Pasowanie uczniów klasy I - obchody Dnia Edukacji Narodowej
Dnia 13 października 2016 roku w poczet uczniów naszej szkoły przyjęto 14 dzieci z klasy pierwszej. Uczniowie, pod kierunkiem wychowawczyni p. Anny Ożarek, przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób. Uczniowie ubrani byli w stroje galowe- togi i birety.
Uroczystość odbyła się w scenerii królewskiego zamku w otoczeniu rodziny królewskiej, rycerzy i werblisty. Na widowni podczas uroczystości zasiedli; dyrektor szkoły, zaproszeni goście, nauczyciele, rodzice i uczniowie. Uroczystość prowadzili starsi koledzy z klasy czwartej i piątej. Po uroczystym powitaniu zgromadzonych gości dźwięki muzyki z czasów średniowiecza przeniosły wszystkich do Królestwa Wiedzy. Król i królowa przygotowali dla dzieci zadania, których spełnienie gwarantowało przyjęcie do braci uczniowskiej. Pierwszacy błysnęli talentem. Znajomość przepisów ruchu drogowego, wiedza o Polsce i Małej Ojczyźnie, pięknie zaśpiewane piosenki, przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśniczej to dowód, że dzieci są gotowe do sumiennej pracy w szkole.
Po zakończonej części artystycznej, uczniowie klasy pierwszej zwrócili się do pana dyrektora o przyjęcie ich do grona społeczności szkolnej. W podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali rzetelnie i uczciwie spełniać obowiązki ucznia, odnosić się z szacunkiem do innych ludzi, godnie kontynuować chlubne tradycje naszego narodu, być koleżeńskim, uczynnym i prawdomównym. Następnie do ślubowania wystąpili rodzice. Po złożeniu ślubowania pan dyrektor dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. Dyrektor i przedstawiciel Rady Rodziców wręczyli uczniom pamiątkowe dyplomy i książki. Rodzice obdarowali swoje pociechy „kuferkami słodkości”, a uczniowie z Samorządu Uczniowskiego wręczyli przybory szkolne. Ten dzień na długo pozostanie pierwszakom w pamięci.
Po uroczystości pasowania uczniowie wystąpili z krókim programem artystycznycm, w którym podziękowali pracownikom naszej szkoły, a przede wszystkim nauczycielom, "za trud, za uśmiech, za serce"... Słowa podziękowania wyraził również Wójt Gminy Grabica oraz dyrektor szkoły.
Wystawa Budowli z Klocków LEGO
W dniu 30 września 2016 roku z okazji Dnia Chłopaka uczniowie z klas II i III wraz ze swoimi wychowawcami pojechali do Łodzi na Największą w Polsce Edukacyjną Wystawę Budowli z Klocków LEGO. Na wystawie uczniowie oglądali 100 różnych makiet, między innymi największego na świecie Titanica wykonanego z klocków Lego o długości 11 metrów i wysokości 3 metrów, figury Roberta Lewandowskiego i Marcina Gortata w skali 1:1, a także imponującą kolekcję Star Wars. Dużym zainteresowaniem cieszyło się też ogromne miasteczko City, lunapark z interaktywnymi karuzelami, kolejki z pociągami uruchamianymi za pomocą przycisków. Spośród wielu makiet edukacyjnych uwagę dzieci zwróciła seria robotów z Lego, budowle przedstawiające architekturę zabytkową i współczesną, figury bohaterów filmów i bajek oraz wiele innych makiet. Dzieci były w kinie edukacyjnym i bawiły się w strefie zabaw klockami Lego, w której znajdowały się stoliki do układania klocków, strefa Duplo dla najmłodszych, zjeżdżalnie dla samochodzików, tablice do "pisania i malowania" klockami i wiele innych atrakcji. Na koniec każdy z uczestników wycieczki mógł zakupić sobie w sklepie na terenie wystawy wybrany przez siebie komplet klocków LEGO lub dowolny gadżet wykonany z tych klocków.
Wybory przedstawicieli do Samorządu Uczniowskiego
We wrześniu uczniowie dokonali wyborów swoich przedstawicieli do Samorządu Uczniowskiego. Wybory poprzedziła debata, w trakcie której każdy mógł zaprezentować swój program. Samorząd ma prawo wpływania na funkcjonowanie szkoły, jej organizację, redagowania własnej gazetki, organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi, w porozumieniu z dyrektorem. Zdjęcia z prezentacji w albumie fotograficznym. Życzymy wielu ciekawych i pożytecznych inicjatyw.
,,Święto ziemniaka dzisiaj mamy, na pieczone ziemniaki czekamy!”, czyli Dzień pieczonego ziemniaka.
Kilka dni po wizycie u strażaków w piątkowe popołudnie 23-go września 2016r gromada najmłodszych dzieci z oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Szydłowie wraz z rodzicami i wychowawczyniami obchodziły „Dzień pieczonego ziemniaka”. Wszyscy przybyli do szkoły wyposażeni w kij do pieczenia kiełbaski oraz w dobry humor. Kiedy tylko zapłonęło ognisko zaczęła się super zabawa. Każdy zjadł poczęstunek, który sam sobie przygotował, dzieci były wyjątkowo wytrwałe przy ognisku. W oczekiwaniu na ziemniaki dzieci wraz z rodzicami bawiły się na świeżym powietrzu chętnie biorąc udział w zawodach i wspólnej zabawie z wykorzystaniem ziemniaków. Można było się przekonać kto jest najszybszy w biegu w worku i innych konkurencjach.
Dzieci były pogodne i niezwykle odważne, na zakończenie czekała nagroda – pieczony ziemniak z ogniska. Przy wspólnej, wesołej zabawie szybko mijał czas i rodzice ze swoimi pociechami rozchodzili się do domów we wspaniałych nastrojach, czekając na to, co przyniesie kolejny tydzień w szkole. Głównym inicjatorem wydarzeń była Magdalena Krasoń z wychowawczyniami Sylwią Kamińską i Iloną Wieczorek. Wszystkie zdjęcia dostępne w albumie fotograficznym.
Gdy dorosnę – zostanę strażakiem!
„Gdy dorosnę – zostanę strażakiem!” – pod takim hasłem we wtorek 20-go września 2016r dzieci z oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Szydłowie wybrały się na bardzo ciekawą wycieczkę do Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Piotrkowie Trybunalskim. Przedszkolaki na miejscu zostały bardzo ciepło przywitane przez strażaków, którzy chętnie opowiadali o swojej niebezpiecznej i odpowiedzialnej pracy. Celem wycieczki było poznanie pracy strażaków, kształtowanie wśród najmłodszych świadomości znaczenia i charakteru pracy strażaków, zapoznanie z wyposażeniem wozów bojowych oraz nauka właściwych zasad zachowania w miejscach publicznych. W trakcie wizyty odbył się pokaz rodzajów umundurowania oraz narzędzi i urządzeń wykorzystywanych w pracy strażaków. Wszyscy mieli okazję wdrapać się na ogromny wóz strażacki. Dzieci przymierzały hełmy, a na zakończenie mogły zobaczyć pokaz zjazdu po rurze do akcji ratunkowej. Strażacy uświadomili dzieciom, że nie wolno bawić się zapałkami, zapalniczką czy urządzeniami elektrycznymi znajdującymi się w domu, co zrobić jeśli w domu zauważymy pożar i jak powiadomić straż pożarną dzwoniąc na numer alarmowy 998, jak zachować się w razie pożaru.
IV MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ TAŃCA TOWARZYSKIEGO O PUCHAR WÓJTA GMINY GRABICA
21 czerwca 2016 roku Szkoła Podstawowa im w. Witosa w Szydłowie po raz czwarty gościła uczestników Międzyszkolnego Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Wójta Gminy Grabica. Konkurs był rozgrywany w dwóch kategoriach: klas czwartych i klas piątych. W konkursie wzięło udział 27 par tanecznych reprezentujących wszystkie szkoły podstawowe z terenu gminy Grabica. Uczestnicy zaprezentowali tańce standardowe oraz latynoamerykańskie. Głównymi kryteriami oceny były poczucie rytmu oraz płynność i gracja ruchów.
Najważniejszym celem przyświecającym organizatorom jest popularyzacja tańca towarzyskiego jako formy wychowania, rekreacji i rozrywki dla dzieci i młodzieży. Konkurs jest zwieńczeniem całorocznej pracy uczniów na zajęciach tanecznych prowadzonych w ramach części godzin wychowania fizycznego w szkołach podstawowych.
Jurorami konkursu byli: Dariusz Brzostowski, Bartłomiej i Żaneta Doroba, Sebastian Skowroński i Mateusz Radwan-Pytlewski, mistrzowie tańca, członkowie Federacji Tańca Sportowego.
Medalistami IV Międzyszkolnego Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Wójta Gminy Grabica zostali
w kategorii klas czwartych:
I miejsce Adrian Olejnik i Oliwia Nieśmiałek (SP Szydłów),
II miejsce Michał Studniarczyk i Zuzanna Bąbel (SP Wola Kamocka),
III miejsce Igor Sekuła i Julia Płoszyńska (SP Szydłów),w kategorii klas piątych:
I miejsce Jakub Masłowski i Natalia Kisiel (SP Szydłów),
II miejsce Jakub Nieśmiałek i Sajana Misztela (SP Brzoza),
III miejsce Dominik Zielonka i Julita Olczyk (SP Szydłów).Tegoroczna impreza taneczna miała wyjątkowy charakter, jako że stała się okazją do premierowego występu dziecięcego zespołu folklorystycznego „Choberki”, działającego od kilku miesięcy w gminie Grabica. W przerwie turniejowych zmagań zespół zaprezentował piosenki i tańce ludowe, które zachowały się w pamięci mieszkańców naszej gminy z dawnych czasów.
Piżama Party w Szkole Podstawowej w Szydłowie – 03/04.06.2016r.
„Ach śpij kochanie. Jeśli gwiazdkę z nieba chcesz – dostaniesz.” , czyli Piżama Party w Szkole Podstawowej w Szydłowie – 03/04. 06. 2016r
Uczniowie klas I-VI wyjeżdżają na zielone szkoły, spędzając czas nad morzem lub w górach, a co z najmłodszymi? Okazuje się, że nie trzeba daleko wyjeżdżać, aby ciekawie spędzić czas. W piątkowe popołudnie 3-go czerwca z inicjatywy P. Magdaleny Krasoń gromada najmłodszych dzieci z oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Szydłowie wraz z wychowawczyniami po raz pierwszy w historii placówki rozpoczęła wspaniałą przygodę „Piżama Party”. Wszyscy przybyli do szkoły z ulubionymi podusiami, maskotkami i piżamkami. Rodzice z bijącymi sercami zostawiali swoje pociechy, a kiedy drzwi za ostatnim z nich zamknęły się zaczęła się super zabawa. Na początek odbył się poczęstunek: pizza, przekąski oraz pyszne soczki. Następnie spacer i zabawa na świeżym powietrzu. Po powrocie wszyscy wskoczyli w piżamki, więc musiał się odbyć pokaz mody. Dzieci chętnie opowiadały jak najwygodniej im się śpi oraz kto w domu najgłośniej chrapie:)… Wszyscy wspólnie słuchali i śpiewali kołysanki. O oprawę muzyczną i dobrą atmosferę zadbały wychowawczynie. Przed snem odbył się bajkowy seans. Dzieci były pogodne i niezwykle odważne, (prawie) nie było łez ani tęsknotek. Wychowawczynie całą noc doglądały, aby nikt nie zmarzł, aby każdemu dobrze się spało... Najwytrwalsi zasnęli około godziny 23.00, a wstali po 6.00. Rano na każdego czekało zdrowe śniadanie. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, na które w pełni zasłużyli (najmłodszy uczestnik to zaledwie trzylatek!). Dzieci rozchodziły się do domów we wspaniałych nastrojach, czekając na to, co przyniesie kolejny tydzień w szkole.
Przy wspólnej, wesołej zabawie szybko mijał czas. Ten wyjątkowy dzień na pewno długo pozostanie w ich pamięci. A wrażenia i wspomnienia ze wspólnie spędzonych chwil, są bezcenne! Wszyscy z utęsknieniem czekają na kolejną taką fajną zabawę. Zdjęcia z tej niecodziennej imprezy dostępne w albumie fotograficznym.
Szkolny „Konkurs Eurowizji”
Dnia 13 maja 2016 roku zorganizowaliśmy dla uczniów naszej szkoły konkurs piosenki, oparty na podobnych zasadach co Konkurs Eurowizji. Zabawa ta była częścią obchodów Dnia Europy. Każda klasa przygotowała utwór w innym języku. Piosenki zaśpiewane były: po angielsku, po francusku, po włosku, po niemiecku, po hiszpańsku i po polsku. Uczniowie kilka tygodni przygotowywali się do tego konkursu a jego efekt był naprawdę niebywały.
Niekwestionowanymi zwycięzcami okazali się uczniowie klasy V, którzy zaprezentowali piosenkę w języku włoskim pt. „ Zuppa romana”. Drugie miejsce zajęła klasa IA z piosenką w języku hiszpańskim pt.”Hola a todos” a trzecie miejsce – klasa III z piosenką francuską pt. ”Bonjour”. Wszyscy bawili się fantastycznie a zwycięska piosenka długo nie schodziła z ust wszystkich uczestników.
Sukces naszych reprezentantów w ogólnopolskim turnieju tańca sportowego
Nasza młoda para taneczna, Oliwia Nieśmiałek i Bartek Adamus (kl. IV), odnotowała sukces na zawodach ogólnokrajowych. Na zorganizowanym w Łodzi Dziecięcym Turnieju Tańca Sportowego, który odbył się 17 kwietnia bieżącego roku, wywalczyli świetne drugie miejsce w kategorii H – debiutanci w wieku 10-11 lat. W ich konkurencji startowało 15 par, reprezentujących różne miasta: Warszawa, Płock, Bydgoszcz, Łódź, Wrocław, … Oliwia i Bartek bronili barw klubu „Eskulap-Grabica”. „Eskulap” to nazwa macierzystego klubu w Łodzi, prowadzonego przez pana Dariusza Brzostowskiego, instruktora zajęć tanecznych w naszej szkole.
Gratulujemy zdolnym tancerzom i życzymy dalszych sukcesów.Szkolny Konkurs Recytatorski „Tuwim i Brzechwa dzieciom”
19 kwietnia 2016 r. odbył się w naszej szkole Konkurs Recytatorski pod hasłem „Tuwim i Brzechwa dzieciom”. Celem konkursu było popularyzowanie poezji dziecięcej wśród najmłodszych, prezentacja ich umiejętności recytatorskich oraz odkrywanie i rozwijanie młodych talentów. Przygotowaniem oraz przeprowadzeniem konkursu zajęła się p. Anna Ożarek.
Do zmagań konkursowych przystąpiło łącznie osiemnaścioro dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I-III. Wszyscy z dużym zaangażowaniem recytowali swoje ulubione wiersze, m.in. takie jak: „Bambo”, „ Samochwała”, „ Trudny rachunek”, „Na straganie”, „ Kwoka”, „ Hipopotam”, „ Rycerz Krzykalski” czy „Leń”. Konkurs przebiegał w atmosferze dobrej zabawy i humoru. Mimo ogromnej tremy, wszyscy uczestnicy wypadli świetnie. Część małych artystów wzbogaciła swój występ o adekwatny strój, rekwizyty oraz ruch sceniczny.
Po dokonaniu oceny występów, jury w składzie: p. dyrektor Jarosław Baran, p. Anna Bujakowska, p. Magdalena Bobras oraz p. Anetta Żabicka, wyłoniło następujących zwycięzców:
ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE:
miejsce I - Łuczyński Adrian
miejsce II - Olczyk Fabian
miejsce III - Płoszyńska Ada
miejsce III - Dróżdż Michalina
wyróżn. - Gajewska Aleksandra
wyróżn. Kulbat MarcelKLASY I-III:
miejsce I - Bednarek Kacper (klasa III)
miejsce II - Wężyk Patryk (klasa III)
miejsce II - Krawczyk Zuzanna (klasa I a)
miejsce III - Kaźmierczak Maria (klasa I b)
wyróżn. - Sopata Maja (klasa II)
wyróżn. - Sokołowska Nadia (klasa III)Zwycięzcom i wyróżnionym GRATULUJEMY!!!