• Regulamin dowozów

• Wyciąg z Regulaminu dowożenia uczniów

do szkół prowadzonych przez Gminę Grabica.

Uczniowie

1. Uczniowie wsiadają/wysiadają do/z autobusu wyłącznie w miejscach  ustalonych przez organizatora dowożenia jako przystanki za zgodą     opiekuna.

2. Uczniowie zobowiązani są przychodzić punktualnie do miejsca wyznaczonego jako przystanek i w tym miejscu oczekiwać na przyjazd autobusu.

3. W przypadku opóźnienia autobusu uczniowie czekają na przystanku max 25

minut, po czym wracają do domów.

4. Uczniowie podczas dowożenia mają obowiązek stosować się do zasad zawartych w niniejszym regulaminie oraz do poleceń opiekunów przewozu.

5. Po wejściu do autobusu uczniowie mają obowiązek zajmować miejsca siedzące i pozostawać na nich do czasu zatrzymania autobusu w miejscu przeznaczonym dla nich do wysiadania.

6. Podczas przewozu autobusem zabrania się:

- opuszczania zajmowanych miejsc bez zgody opiekuna;

- zaśmiecania pojazdu, niszczenia wyposażenia;

- stosowania przemocy wobec innych uczniów oraz używania wulgaryzmów;

- jedzenia i picia, jeżeli powodowałoby to zaśmiecanie pojazdu;

- palenia tytoniu, picia alkoholu oraz zażywania środków odurzających.

7. Podczas wsiadania i wysiadaniu z autobusu uczniowie są zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożność tak, aby nie narazić siebie i innych uczniów na niebezpieczeństwo wypadku.

8. Uczniowie podczas dowożenia powinni posiadać przy sobie legitymację szkolną.

Rodzice uczniów

(opiekunowie prawni)

1. Rodzice (prawni opiekunowie) ponoszą odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci w drodze z miejsca zamieszkania do przystanku i w czasie oczekiwania na przyjazd autobusu oraz w drodze z przystanku do miejsca zamieszkania ucznia.

2. Rodzice dziecka w wieku do 7 lat zobowiązani są do zapewnienia opieki w drodze z miejsca zamieszkania do przystanku i w czasie oczekiwania na autobus oraz w drodze z przystanku do miejsca zamieszkania osobiście lub przez osobę, która ukończyła 10 lat.

3. Rodzice ponoszą materialną odpowiedzialność za udowodnione zniszczenia dokonane przez ich dzieci w autobusach w postaci przywrócenia do pierwotnego wyglądu i użyteczności lub rekompensaty pieniężnej dla przewoźnika.

4. Rodzice są zobowiązani zapewnić dzieciom powrót ze szkoły w przypadku uczestnictwa dziecka w zajęciach dodatkowych, odbywających się poza godzinami planowanych odwozów na poszczególnych trasach.

Opiekunowie przewozu

1. Opiekun przewozu ponosi odpowiedzialność za ład i porządek podczas dowożenia uczniów oraz zapewnienie bezpieczeństwa dzieci podczas wsiadania, wysiadania z autobusu oraz w czasie ich przewozu.

2. Opiekun przed planowanym odjazdem sprawdza, czy wszyscy uczniowie zajęli miejsca siedzące i daje znak kierowcy do rozpoczęcia jazdy po uzyskaniu od nauczyciela dyżurnego potwierdzenia, że wszystkie dzieci przewidziane do danego odwozu znajdują się w autobusie.

3. Opiekun współpracuje z dyrektorem oraz nauczycielami dyżurującymi we wszystkich sprawach związanych z organizacją i przebiegiem przewozów oraz zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom.

4. W szczególności opiekun przewozu:

- sprawdza uprawnienia uczniów do dowożenia na podstawie legitymacji

szkolnej oraz listy uczniów  dostarczonej przez organizatora dowożenia
            w celu niedopuszczenia do przewozu osób nieuprawnionych;

- wysiada z autobusu jako pierwszy i zezwala uczniom na opuszczanie

autobusu po upewnieniu się, że nie spowoduje to zagrożenia

bezpieczeństwa;

- w razie potrzeby, udziela pomocy uczniom podczas wsiadania i wysiadania;

- zabezpiecza rzeczy pozostawione przez uczniów w autobusie i niezwłocznie

przekazuje je właścicielowi lub nauczycielowi dyżurującemu;

- przekazuje Dyrektorowi szkoły lub nauczycielowi dyżurującemu uwagi

dotyczące negatywnego zachowania uczniów, incydentów zauważonych

podczas dowożenia oraz uwagi dotyczące organizacji dowożenia

i bezpieczeństwa uczniów.