• Procedura szkolna - grypa A(H1N1)

• Procedura postępowania w SP w Szydłowie w związku z ogłoszeniem przez WHO fazy pandemicznej nowej grypy A(H1N1)

Ogłoszenie przez WHO fazy pandemicznej nowej grypy A(H1N1) uzasadnia wzmożoną ostrożność i przygotowanie środków zapobiegawczych mających na celu zmniejszenie szybkości szerzenia się zakażeń w społeczeństwie.

Objawami nowej grypy A(H1N1) są podobne jak grypy sezonowej:

·        gorączka

·        kaszel

·        ból gardła

·        katar z płynną wydzieliną lub zatkanym nosem

·        bóle mięśniowe i stawowe

·        ból głowy

·        dreszcze

W około 25-30% przypadków nowej grypy mogą występować wymioty i biegunka. Podobnie jak w grypie sezonowej część zachorowań przebiega ciężko, a nawet może zakończyć się śmiercią.

Szerzenie się nowej grypy, podobnie jak grypy sezonowej, odbywa się przez zakażenia drogą powietrzną i kropelkową. Możliwe jest też przenoszenie się zakażenia przez dotykanie przedmiotów zanieczyszczonych śliną lub wydzieliną dróg oddechowych osoby chorej i następnie dotykanie śluzówki osoby zdrowej.

Szkoła jest miejscem gdzie kontakty między uczniami są bardzo bliskie i gdzie choroby szerzące się drogą powietrzną mogą przenosić się szczególnie łatwo. Zakażeni uczniowie mogą też stanowić źródło zakażenia dla swych rodzin oraz innych członków społeczeństwa.

Profilaktyczne działania szkoły:

działanie

Odpowiedzialny

termin

1.      Zorganizować i przeprowadzić szkolenie lub serię szkoleń z zakresie zapobiegania szerzeniu się zakażeń wirusem nowej grypy A(H1N1) dla uczniów oraz dla rodziców.

Wychowawcy

październik

2.      W okresie przygotowawczym konieczne jest sprawdzenie kanałów łączności szkoły z rodzicami i możliwości szybkiego ich powiadamiania.

wrzesień

3.      Prowadzić aktywną politykę zapobiegania zakażeniom przez dostarczanie materiałów informacyjnych na temat zachowania w szkole, mycia rąk, higieny kaszlu i czyszczenia nosa oraz promować w szkole zachowania zmniejszające prawdopodobieństwo zakażenia.

Wychowawca

4.      Zachęcać do szczepień przeciw grypie sezonowej oraz nowej grypie A(H1N1).

wrzesień

5.      Zapewnić higienę miejsc przebywania uczniów i codzienne ścieranie powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wydzielinami i których mogą dotykać uczniowie. Czas zakaźności wydzielin poza organizmem człowieka wynosi 2-8 godzin.

sprzątaczki

Cały rok

6.      W uzasadnionych przypadkach, po konsultacji z lekarzem lub epidemiologiem, zalecić noszenie maseczek ochronnych na nos i usta na terenie szkoły i w drodze do niej.

dyrektor

7.      W sytuacji szczególnego zagrożenia szerzeniem się zakażeń na terenie szkoły, po konsultacji z Kuratorium Oświaty, Powiatową Inspekcją Sanitarną i Wójtem Gminy Grabica - zamknięcie szkoły

dyrektor

Działania ucznia i rodzica w razie wystąpienia objawów grypy:

1.      Pozostać w domu w razie choroby. Jeżeli objawy odpowiadają wymienionym wyżej objawom grypy, należy pozostać w domu 7 dni od wystąpienia objawów lub 1 dzień po ustąpieniu objawów, jeżeli objawy trwają 7 dni lub dłużej.

2.      W czasie kaszlu lub czyszczenia nosa zakrywać nos i usta chusteczką jednorazową, którą po jednorazowym użyciu należy wyrzucić, a ręce umyć starannie  wodą z mydłem.

3.      W rozmowie unikać bliskich kontaktów twarzą w twarz. W tym szczególnym przypadku uzasadnione jest rozmawianie z głową odwróconą od rozmówcy.

4.      Unikać dotykania palcami ust, nosa i powiek oczu.

5.      Poza szkołą unikać przebywania w pomieszczeniach z kilkoma osobami na raz, a szczególnie masowych zgromadzeń i sportów kontaktowych.

6.      Przestrzegać zasad higienicznych wynikających z instrukcji uzyskanych w szkole również w domu i we wszystkich sytuacjach pozaszkolnych.

Postępowanie z uczniami narażonymi w szkole na kontakt z potwierdzonym przypadkiem nowej grypy A(H1N1)

W przypadku szerzenia się grypy na terenie Oleśnicy, jeśli do szkoły przyjdzie uczeń z objawami grypy należy:

1.      O sytuacji należy niezwłocznie powiadomić rodziców chorego ucznia

2.      Należy ucznia umieścić w gabinecie pielęgniarki. W przypadku objawów o niewielkim nasileniu powiadomić rodziców o konieczności odebrania ucznia ze szkoły, a w przypadku ciężkiego zachorowania odesłać ucznia transportem sanitarnym do szpitala zakaźnego lub innego, wyznaczonego do leczenia grypy, w porozumieniu z rodzicami/opiekunami dziecka.

3.      Jeśli uczeń z objawami grypy ma powód wejścia do pomieszczenia z innymi ludźmi, winien zakryć nos i usta chusteczką jednorazową lub płatkiem ligniny, albo, jeżeli jest taka możliwość, założyć maseczkę ochronną na nos i usta.

Postępowanie w stosunku do uczniów, którzy mieli kontakt z osobą, u której potwierdzono, lub podejrzewano zakażenie wirusem nowej grypy A(H1N1)

1.    Należy poinformować rodziców o tym kontakcie i możliwości zakażenia.

2.    Zalecić im codzienne pomiary temperatury i obserwację, czy nie występują u ucznia objawy grypy w ciągu 7 dni od kontaktu.

3.    Zalecić im nie posyłanie ucznia do szkoły i zgłoszenie się do lekarza w przypadku wystąpienia objawów grypowych w ciągu 7 dni od kontaktu.

INFOLINIA w sprawie wirusa typu A/H1N1
          W dniu 29.04.09 od godz.14:00 uruchomiona została infolinia, która udziela wszelkich informacji w zakresie wirusa grypy świń. Na pytania odpowiadać będą eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
          Numery telefonów stacjonarnych:

1. (22) 54 21 412 – czynny całodobowo
          2. (22) 54 21 413 – czynny od 8:00 do 16:00
          3. (22) 54 21 414 – czynny od 8:00 do 16:00

Dodatkowe na informacje są na stronie www.gis.gov.pl

Procedurę opracowano na podstawie materiału Krajowego Konsultanta ds. Epidemiologii, Prof. dr hab. Andrzeja Zielińskiego.