• 4-his

        • KLASA IV - HISTORIA

          Bernarda Maciejewska
          31 marca 2020 r.

          Temat: Polska laureatka Nagrody Nobla.

          1. Dzieciństwo w Warszawie.

          2. Prawa kobiet w XIX w.

          3. Pierwsza noblistka w dziejach.

          4. Wiek wynalazków.

          Na ostatniej lekcji dowiedziałeś/ dowiedziałaś się o powstaniach Polaków przeciwko zaborcom, szczególnie przeciw Rosji. Miałaś/miałeś się zastanowić, czy było warto. Za powstaniem przemawiał fakt, że Polacy bardzo kochali Ojczyznę i pragnęli odzyskać niepodległość. Zaborcy ciągle ograniczali niewielkie prawa ludności polskiej i stosowali okrutne represje wobec Polaków. Argumenty przeciw powstaniu to- słabe uzbrojenie i wojskowe wyszkolenie  powstańców, mała liczba (do 30 tys.) w porównaniu z świetnie uzbrojoną i wyćwiczoną armią rosyjską (ok.340 tys.), śmierć wielu z nich (ok. 22 tys.), zesłanie na Syberię kilkudziesięciu tysięcy, odebranie majątków wielu powstańcom i potężne kary nałożone na Polaków pozostałych w kraju. To, co nie znalazło się w twoim zeszycie zapisz pod poprzednią lekcją.

          Przeczytaj uważnie tekst w podręczniku na str.123-126, a także biogram Marii Skłodowskiej-Curie na str. 123 i notatkę na temat Nagrody Nobla na str.124. Odpowiadaj na pytania pod każdym podrozdziałem. Zastanów się, dlaczego Maria  musiała studiować  we Francji. Wiek XIX  nazywany jest wiekiem wynalazków, bo większość znanych nam wynalazków pojawiła się właśnie tym wieku. Na końcu dla utrwalenia przeczytaj To, co najważniejsze na str.126.

          Praca pisemna: zapisz pytania i odpowiedz na nie:
          Maria Skłodowska- Curie -Kim była? Kiedy żyła? Czego dokonała?
          Dla chętnych: wymień pięć wynalazków dziewiętnastowiecznych.

           

          Bernarda Maciejewska
          7 kwietnia 2020 r.

          Temat: Odzyskanie niepodległości.

          1.     I wojna światowa

          2.     Pierwsza Kompania Kadrowa.

          3.     Legiony Polskie.

          4.     11 listopada 1918.

          Przypomnij sobie ostatnią lekcję. Poznałaś/poznałeś Marię Skłodowską- Curie. Prawda, że była niezwykłą osobą? Kiedy żyła? Czego dokonała?  Jest światowej sławy uczoną.    A pamiętasz wynalazki dziewiętnastowieczne? Z wielu z nich, oczywiście ulepszonych, do dziś korzystasz. W wolnej chwili możesz poszukać wiadomości na ich temat.  Dziś poznamy okoliczności, które doprowadziły nasz kraj do odzyskania wolności. Pamiętasz, że w końcu XVIII w. (1795 r.) wskutek rozbiorów utraciliśmy niepodległość. Polacy nie poddawali się i walczyli w powstaniach, w legionach, jak mogli i potrafili. Wielu też Polaków podważało sens samotnej walki z zaborcami, ich zdaniem niepodległość można było wywalczyć tylko przy wsparciu mocarstw zachodnich albo w przypadku konfliktu między zaborcami. Jednak przez cały XIX w. żadna z tych opcji się nie urzeczywistniła. Szansa zmiany pojawiła się dopiero na początku XX w. Przeczytaj teraz uważnie tekst w podręczniku na str.127-131. Pod każdym podrozdziałem czytaj pytania i odpowiadaj. Obejrzyj ilustracje i zdjęcia. Przeczytaj uważnie biogram jednego z twórców naszej niepodległości-Józefa Piłsudskiego. W zrozumieniu czytanych treści pomoże ci film:

          https://www.youtube.com/watch?v=Z4GdAYXfTGA.

          Zapamiętaj na zawsze datę: 11 listopada 1918 r. Uznano ten dzień za początek naszej wolności. 11 listopada jest obchodzony co roku jako Narodowe Święto Niepodległości. Dla utrwalenia przeczytaj -To, co najważniejsze.

          Praca pisemna: Narysuj w zeszycie i uzupełnij lub uzupełnij w ćwiczeniach tabelę:

           

          Austro-Węgry

          Niemcy

          Rosja

          Z kim było sprzymierzone to państwo w 1914 r.?

           

           

           

          Co się stało z tym państwem w latach 1917-1918?

           

           

           

           

          Na zdjęcia prac tych i zaległych czekam do Wielkiej Środy.   

           

           

          Bernarda Maciejewska
          21.04.2020

          Temat: Wojna polsko-radziecka.

          1.     Rosja Radziecka.

          2.     Wojna polsko-radziecka.

          3.     Bitwa Warszawska.

          4.     Ustalenie granicy na wschodzie.

          Przypomnij sobie ostatnią lekcję. Dotyczyła ona I wojny światowej i odzyskania przez Polskę niepodległości- 11 listopada 1918r.  Jak wyglądała mapa Polski po ustaleniu granic dowiesz się klikając tutaj: https://gwo.pl/files/preview/28602  Był to początek naszej wolności, ale walki trwały jeszcze w kilka lat. Musieliśmy walczyć o granice, ponieważ dawni zaborcy nie chcieli nam oddać naszych ziem, szczególnie Niemcy i Rosja. Na dzisiejszej lekcji poznasz sytuację w Rosji po wybuchu rewolucji i jej pragnienie wywołania światowej rewolucji. Przeczytaj uważnie tekst w podręczniku na s. 132-134 i obejrzyj film:
           https://www.youtube.com/watch?v=4jgvr5u_4YI

          Odpowiadaj na pytania znajdujące się pod podrozdziałami. Obejrzy też zdjęcia i obraz  na s. 134.Postaraj się zapamiętać pojęcia: komunizm. Rosja Radziecka, Armia Czerwona i daty: 1917, luty 1919, 1919-1921,15 sierpnia 1920. Znaczenie polskiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej było ogromne, ponieważ ocaliło polską niepodległość, zwyciężyć z Rosja i ustalić granicę polsko-radziecką. Było ono tak niespodziewane, że nazwano je Cudem nad Wisłą.

          Praca pisemna: Oblicz, którą rocznicę Bitwy Warszawskiej będziemy w tym roku obchodzić. Wyjaśnij, co oznaczają pojęcia: Rosja Radziecka, Armia Czerwona, Bitwa Warszawska. Na zdjęcia prac czekam dziś do godz. 20.  

           

           

           

          Bernarda Maciejewska
          28.04.2020

          Temat: Polskie osiągnięcia.

          1.     11 listopada 1918.

          2.     Sytuacja Polski.

          3.     Port w Gdyni.

          4.     Centralny Okręg Przemysłowy (COP).

          Przypomnij sobie ostatnią lekcję. Dotyczyła ona wojny polsko-radzieckiej, której punktem kulminacyjnym była bitwa warszawska stoczona  15 sierpnia 1920 r. Sytuacja Polski po  wojnie była bardzo trudna. Przez 123 lata ziemie polskie należały do trzech różnych państw, które rządziły nimi w sposób korzystny dla siebie. W latach 1914-1921 obce armie niszczyły i rabowały nasze ziemie. Polska odrodziła się jako kraj biedny i zniszczony przez wojnę.  

          Przeczytaj teraz uważnie tekst w podręczniku na s135-139. , a dowiesz się, jak Polska odrodziła się po wojnie i jak  radziła sobie w latach 1918-1939, które nazwano Dwudziestoleciem międzywojennym Dla utrwalenia przeczytaj -To, co najważniejsze. Obejrzyj też obraz i zdjęcia, przeczytaj biogram Eugeniusza Kwiatkowskiego, który stał za wieloma naszymi osiągnieciami. Przestudiuj mapę na s.139 przedstawiającą osiągniecia gospodarcze Polski w tym okresie - zwróć szczególną uwagę na COP. Kliknij i obejrzyj  jeszcze ten film
          https://www.youtube.com/watch?v=OItOSnPf5vk 

          Praca pisemna: zapisz pytanie i odpowiedz na nie - Jakie były największe osiągnięcia Polski w okresie Dwudziestolecia międzywojennego? Na zdjęcia prac czekam dziś do godz. 20.  

           

           

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im.Wincentego Witosa w Szydłowie
      • tel/fax 44-6171026
      • Szydłów-Kolonia 47, 97-306 Grabica Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych