• 8-rel

        • KLASA VIII - RELIGIA

          Bernarda Maciejewska

          26.03.2020

          Temat: Katolicki wymiar renesansu.

          1. Człowiek renesansu

          2. Humanizm chrześcijański.

          3. Literatura i sztuka doby odrodzenia.

          4. Renesansowe papiestwo.

           

          Podręcznik str. 66-69.

          Praca pisemna. Przeczytaj uważnie tekst i wykonaj zadania: Wymień trzy osoby (lub grupy osób), które w epoce renesansu wniosły znaczący wkład w życie Kościoła. Napisz. jakie działania podejmowały te osoby.

          Zdjęcia zeszytów z punktami i z wykonanym zadaniem proszę przesyłać na mój adres mailowy: b.maciejewska53@chello.pl

          Pomódl się  za ofiary koronawirusa i o oddalenie pandemii. 

           

          Bernarda Maciejewska

          27 marca 2020 r., piątek

          Temat: Ojcowie reformacji.

          1.     Spór o odpusty.

          2.     Prekursorzy reformacji.

          3.     Wystąpienie Marcina Lutra.

          4.     Rozwój luteranizmu.

          5.     Reforma kalwińska.

          6.     Powstanie Kościoła anglikańskiego.

          7.     Reformacja w Polsce.

          8.     Współczesne tendencje ekumeniczne.

          Przypomnij sobie ostatnią lekcję katechezy. Przeczytaj uważnie tekst w podręczniku str.70-73. Zastanów się nad przyczynami reformacji. Kim byli i co głosili jej prekursorzy? Jak wyglądała reformacja w Polsce? Jak rozwijał się protestantyzm? Jakie jest jego obecne oblicze? Na czym polega ekumenizm?

          Praca pisemna: pytanie 2 str. 73. Na prace czwartkowe i piątkowe czekam do środy 1 kwietnia.

          Módl się za ofiary pandemii i o jej powstrzymanie.

           

          Bernarda Maciejewska
          2 kwietnia 2020 r.

          Temat: Triduum paschalne.

          1. Nasza chrześcijańska tożsamość.

          2. Pascha Chrystusa zapowiedzią wolności.

          3. Wielki Czwartek- Ostatnia Wieczerza.

          4. Modlitwa w Ogrójcu.

          5. Wielki Piątek- męka Pana naszego Jezusa Chrystusa.

          6. Grób Pański.

          7. Wigilia Paschalna.

          8. Chrystus zmartwychwstał.

          9. Nasze uczestnictwo w paschalnym misterium Chrystusa.

          Przeczytaj tekst w podręczniku na str. 128-131.  Zastanów się nad naszą chrześcijańską tożsamością, nad fundamentem naszej wiary. Co wydarzyło się w najważniejszym dla naszej wiary Tygodniu od momentu wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy aż do Zmartwychwstania Pańskiego? Szczególnie uważnie przeczytaj umieszczone w podręczniku fragmenty Ewangelii. Dlaczego Pan Jezus dał siebie uczniom i nam na pokarm? Dlaczego dobrowolnie oddał się w ręce oprawców? Dlaczego umarł? Pamiętaj, że w Niedzielę Paschalną życie zwyciężyło śmierć. Pan Jezus żyje! Praca pisemna-

          Odpowiedz na pytanie: W czym wyraża się odrębność każdego z trzech dni Triduum Paschalnego? Módl się za ofiary pandemii i o jej oddalenie.

           

           

          Bernarda Maciejewska
          3 kwietnia 2020 r.

          Temat: Zmartwychwstanie Jezusa-fundamentem naszej wiary.

          1. Zmartwychwstanie Jezusa gwarancją naszego zmartwychwstania i życia wiecznego.

          2. Świadectwo zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

          3. Jezus Chrystus żyje!-najważniejsza prawda naszej wiary.

          4. Jesteśmy zbawieni.

          5. Jezus Chrystus fundamentem naszej wiary i źródłem nadziei.

          6. Jesteśmy świadkami wiary.

          Przypomnij sobie wczorajszą lekcję dotyczącą Triduum Paschalnego. Przeczytaj tekst w podręczniku na str. 132-133. Zastanów się, czy naprawdę wierzysz, że Jezus żyje. Czy Chrystus zmartwychwstały jest obecny w twoim życiu? Jakim jesteś świadkiem Chrystusa? Zwykle chrześcijanie tłumnie uczestniczą we Mszach Św. i nabożeństwach w Wielkim Tygodniu. W tym roku z uwagi na pandemię raczej nie będzie możliwa nasza obecność w kościele. Pomyśl, jak możesz świadczyć o Zmartwychwstałym nie będąc fizycznie w kościele. Praca pisemna: Czy Chrystus zmartwychwstały jest obecny w twoim życiu? Jeśli tak, to w jaki sposób? Jakim jesteś świadkiem Jezusa zmartwychwstałego? Na wyczerpujące odpowiedzi na dzisiejsze i wczorajsze pytania czekam do Wielkiej Środy. Módl się z bliskimi za ofiary pandemii i o jej oddalenie.

          Na Święta Zmartwychwstania Pańskiego życzę wszystkim prawdziwej wiary, że Jezus żyje, niekłamanej radości  ze zwycięstwa Pana Jezusa nad śmiercią i całkowitego zaufania Mu, ze przezwycięży nasze obecne trudności. Alleluja!

          Pamiętaj o obejrzeniu transmisji niedzielnej Mszy Św.

          Z Panem Bogiem.
          Bernarda Maciejewka

           

           

          16 kwietnia 2020

          Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus…

          Temat: Uczynki miłosierdzia.

          1. Istota miłosierdzia.

          2. Uczynki miłosierdzia wobec ciała.

          3. Uczynki miłosierdzia wobec duszy.

          4. Chrześcijańskie zobowiązania.

          Jesteśmy w oktawie Zmartwychwstania Pana Jezusa. On uczynił tak wiele z miłości do nas, a to zobowiązuje nas do miłości, która realizuje się w czynach- uczynkach miłosierdzia. Są to dzieła miłości, przez które przychodzimy z pomocą naszemu bliźniemu w potrzebach jego ciała i duszy. Owocem uczynków miłosierdzia są łaski dla tego, kto je praktykuje. W Ewangelii wg św. Łukasza Jezus mówi: dawajcie, a będzie wam dane. Zatem praktykując dzieła miłosierdzia, realizujemy wolę Bożą, dajemy innym coś od siebie, a Pan obiecuje nam, że również da nam to, czego będziemy potrzebowali. Z drugiej strony dobre uczynki są jednym ze sposobów zadośćuczynienia, jakie pozostaje w naszej duszy z powodu naszych już odpuszczonych grzechów. Jedno z Ośmiu Błogosławieństw brzmi: Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. (Mt 5,7). Ponadto uczynki miłosierdzia pomagają nam w drodze do Nieba, ponieważ upodabniają nas do Jezusa, który jest naszym wzorem. On nauczył nas, jaka powinna być nasza postawa wobec innych. Na Sądzie Ostatecznym Jezus powie: Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili. Pamiętajmy o tym.

          Przypomnij sobie wszystkie uczynki miłosierdzia co do duszy i co do ciała. Zastanów się, jak realizujesz je w swoim życiu. Praca pisemna: Opisz, jak rozumiesz i realizujesz w swoim życiu wybrany przez ciebie jeden uczynek co do duszy i jeden co do ciała.  Na zdjęcia prac czekam dziś do godz.20.  Módl się z bliskimi za ofiary pandemii i o szybkie jej oddalenie.

          Zachęcam do odwiedzenia strony:
          https://www.youtube.com/playlist?list=PL68BZk9-kmejVuBnbymj3rTC4Ikm5fpcH

          Z Panem Bogiem.
          Bernarda Maciejewska

           

          Religia
          Bernarda Maciejewska
          17 kwietnia 2020 r.

          Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus…

          Temat: Miłosierdzie Boże.

          1. Istota Bożego Miłosierdzia.
          2. Apostołka Miłosierdzia Bożego.
          3. Kult Bożego Miłosierdzia.

          Kliknij w ten adres i przeczytaj uważnie tekst:
          https://www.faustyna.pl/zmbm/sw-siostra-faustyna-kowalska/

          Czego dowiedziałaś/dowiedziałeś się z tego tekstu? Istota Miłosierdzia Bożego opiera się na dwóch filarach: ufności wobec Boga (postawie bezgranicznego zaufania Bogu) i miłosierdziu wobec drugiego człowieka (o czym mówiliśmy na wczorajszej lekcji religii). Jezus powiedział do siostry Faustyny:  Bóg nikomu miłosierdzia swego nie odmówi. Niebo i ziemia może się odmienić, ale nie wyczerpie się miłosierdzie Boże.  Z kultem Bożego Miłosierdzia związane są obrazy Pana Jezusa Miłosiernego (jeden z nich znajduje się w Wilnie na Litwie), sanktuarium, świątynie, litania, koronka, nowenna, godzina miłosierdzia(15.00) oraz święto.

          W zeszycie zapisz temat, punkty i odpowiedz pisemnie na pytania: Kogo nazywamy Apostołką Miłosierdzia Bożego? Kto się jej ukazywał? Na czym polegała misja, którą Bóg jej powierzył? Gdzie znajdują się polski obraz Jezusa Miłosiernego? Gdzie jest sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Polsce? Dlaczego godzina 15.00 jest godziną Miłosierdzia Bożego? Kiedy przypada święto Bożego Miłosierdzia? Kto je wprowadził do kalendarza liturgicznego? Jaką rolę w życiu św. s. Faustyny odegrał bł. ks., Michał Sopoćko? W którym roku i przez kogo została kanonizowana? Jakie pisane dzieło pozostawiła po sobie? A potem odmów koronkę do Miłosierdzia Bożego za ofiary pandemii i o jej oddalenie najlepiej w godzinie miłosierdzia. Na prace czekam dziś do godziny 20.  Zachęcam do uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii za pośrednictwem mediów.

          Zachęcam również do odwiedzenia strony:
          https://www.youtube.com/playlist?list=PL68BZk9-kmejVuBnbymj3rTC4Ikm5fpcH

          Uwaga. Prace przysyłajcie na mój nowy adres e-mail: bermac@onet.pl

          Z Panem Bogiem.
          Bernarda Maciejewska

           

           

           

          Bernarda Maciejewska
          23.04.2020

          Temat: Kościół po zmartwychwstaniu Jezusa a dziś.

          1.     Wspólnota apostołów.

          2.     Wzajemna troska o siebie pierwszych chrześcijan

          3.     Kościół współczesny.

          Na ostatnich lekcjach mówiliśmy o Bożym Miłosierdziu wobec nas i o miłosierdziu naszym wobec innych. Miłosierdzie winniśmy okazywać jak najczęściej. Mam nadzieję, że uczestniczyłaś/uczestniczyłeś w niedzielę we Mszy św. (za pośrednictwem mediów) i słyszałaś/słyszałeś czytanie z Dziejów Apostolskich o pierwszej wspólnocie. Dla przypomnienia przytaczam ten tekst:

          Uczniowie trwali w nauce apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach. Bojaźń ogarniała każdego, gdyż apostołowie czynili wiele znaków i cudów. Ci wszyscy, którzy uwierzyli, przebywali razem i wszystko mieli wspólne. Sprzedawali majątki i dobra i rozdzielali je każdemu według potrzeby. Codziennie trwali jednomyślnie w świątyni, a łamiąc chleb po domach, spożywali posiłek w radości i prostocie serca. Wielbili Boga, a cały lud odnosił się do nich życzliwie. Pan zaś przymnażał im codziennie tych, którzy dostępowali zbawienia. Dz 2, 42-47)

          Co cię uderza w tym tekście? Jaka była ta pierwsza wspólnota? Przypomnij sobie z młodszych klas-czym było trwanie w nauce apostołów, we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach? Jak sobie wyobrażasz codzienne życie tej wspólnoty, skoro przebywali razem i wszystko mieli wspólne? A jak wygląda sytuacja Kościoła w czasach obecnych? Pamiętaj, że od chrztu św. należysz do tej wspólnoty? Czy trwasz w nauce apostołów? Czy czujesz się częścią tej wspólnoty? Czy chętnie pomagasz innym? Czy uczestniczysz we Mszy Św. choćby za pośrednictwem mediów? Jak często się modlisz? Czy także za innych? Pamiętaj, że od każdego z nas zależy jaki jest obecny Kościół! Posłuchaj, co na ten temat mówił w niedzielę Miłosierdzia Bożego abp Grzegorz Ryś:
          https://www.youtube.com/watch?v=1bSttGAe9Lc

          Praca pisemna: Napisz w zeszycie pytanie i odpowiedź - Jakie działania powinien podjąć każdy z nas, aby Kościół rozwijał się nadal, aby trwał w nauce apostołów, we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach? Pamiętaj o modlitwie za ofiary pandemii i o jej oddalenie. Módl się także o deszcz. Na prace czekam dziś do godz.20. Pisz na nowy adres: bermac@onet.pl

          Zachęcam do odwiedzenia strony:
          https://www.youtube.com/playlist?list=PL68BZk9-kmejVuBnbymj3rTC4Ikm5fpcH

           

           

           

          Bernarda Maciejewska
          24 kwietnia 2020 r.

          Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus…

          Temat: Być świadkiem Jezusa.

          1.     Świadkowie zmartwychwstania.

          2.     Chrzest włączeniem we wspólnotę Kościoła

          3.     Obumieranie dla siebie, wzrastanie dla Boga.

          4.     Być świadkiem Zmartwychwstałego.

          Na wczorajszej lekcji religii była mowa o pierwszej wspólnocie, która tworzyli świadkowie zmartwychwstania. A współczesny Kościół? Ile zależy ode mnie? Przeczytaj ten fragm. Ewangelii:

          Jezus powiedział do swoich uczniów: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity. Ten, kto miłuje swoje życie, traci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne. A kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną, a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa. A jeśli ktoś Mi służy, uczci go mój Ojciec».(J 12, 24-26)

          Wysłuchaj homilii abpa Grzegorza Rysia
          https://www.youtube.com/watch?v=RmCsB3_ehBk

          i zastanów się, jakim jesteś świadkiem zmartwychwstałego Jezusa. Pomyśl, czy jesteś gotowa/gotowy umierać dla siebie, a wzrastać dla Boga? Przyjęcie sakramentu bierzmowania, to stawanie się świadkiem Jezusa, to bycie gotowym na oddanie swojego życia Bogu, to pełnienie woli Bożej, nawet wtedy, gdy jest bardzo trudno. Praca pisemna: Zapisz pytanie i udziel wyczerpującej odpowiedzi- jaki powinien być świadek zmartwychwstałego Chrystusa? Na prace czekam dziś do godz. 20.

          Módl się z bliskimi za ofiary pandemii i o jej oddalenie. Módl się także o bardzo potrzebny deszcz.  Zachęcam do uczestnictwa we Mszy Św. za pośrednictwem mediów.

          Z Panem Bogiem. Zachęcam również do odwiedzenia strony:
          https://www.youtube.com/playlist?list=PL68BZk9-kmejVuBnbymj3rTC4Ikm5fpcH

           

           

          30.04.2020

          Temat: Matka naszego Pana.

          1.     Matka Jezusa.

          2.     Maryja Królową.

          3.     Fenomen Maryi.

          4.     Królowa Polski

          Na ostatnich lekcjach mówiliśmy o zadaniu, które otrzymaliśmy na chrzcie, a które zostanie potwierdzone podczas bierzmowania-  o byciu świadkiem Jezusa. Takim świadkiem była Maryja, która zawierzyła Bogu bezgranicznie, swoje życie podporządkowała  Jezusowi, przy tym była takim samym człowiekiem jak my.  Przeczytaj uważnie tekst w podręczniku na s. 134-135, szczególnie pilnie przeczytaj fragmenty Ewangelii zamieszczone tam i obejrzyj film: https://www.youtube.com/watch?v=2kbrhmrxvyk  Zastanów się teraz nad fenomenem Maryi, nad Jej wyjątkowością. Pomyśl, dlaczego została wybrana Królową Polski.

          Praca pisemna: przerysuj do zeszytu {możesz także wydrukować i wkleić) i uzupełnij tabelkę dotyczącą kultu Maryi na podstawie podręcznika i wiadomości z młodszych klas

          Przejawy kultu

          Przykłady z najbliższej okolicy albo z Polski (po 2)

          Przykład ze świata

          Obrazy Matki Bożej

           

          Matka Boża Ostrobramska w Wilnie na Litwie

          kościoły

           

          Bazylika Matki Bożej Większej w Rzymie

          sanktuaria

          Matki Bożej Piotrkowskiej w ?

          Matki Bożej w Loudres we Francji

          święta

           

          Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku- 12 grudnia

          nabożeństwa

          majowe

          różańcowe

          uroczystości

          Matki Bożej Nieustającej Pomocy-?

          Wniebowzięcia Matki Bożej-15 sierpnia

          modlitwy

           

          Ave Maryja, litania loretańska

          tytuły Maryi

           

          Boża Rodzicielka

          pieśni

           

          Po górach, dolinach

          Módl się do Matki Bożej za ofiary pandemii i o jej oddalenie. Módl się także o deszcz. Na prace czekam dziś do godziny 20. Zachęcam do udziały w niedzielnej Mszy Św. za pośrednictwem mediów.

          Zachęcam też do odwiedzenia strony:
          https://www.youtube.com/playlist?list=PL68BZk9-kmejVuBnbymj3rTC4Ikm5fpcH

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im.Wincentego Witosa w Szydłowie
      • tel/fax 44-6171026
      • Szydłów-Kolonia 47, 97-306 Grabica Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych