• Rozpoczęcie roku szkolnego 2019-2020

          • Serdecznie zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego w Szkole Podstawowej im W. Witosa w Szydłowie, które odbędzie się 2 września 2019 r. o godz. 9.30 na sali gimnastycznej. O godz. 8.30 rozpocznie się Msza św. w kościele pw. MBNP w Szydłowie.

            Rozkład jazdy autobusów dla uczniów dojeżdżających od 3 września 2019.-Trasa_1_SPSZ_od_3_09_2019r.

          • GMINNA LIGA SZACHOWA GORZKOWICE 2019

          • Informacja dla wszystkich zainteresowanych szachistów. W Gorzkowicach będzie rozgrywany cykl turniejów szachowych - najbliższy w niedzielę 28.07.2019. Szczegółowe informacje w REGULAMINIE file_Szachy_Gorzkowice.pdf. W zawodach mogą wziąć udział wszyscy chętni, którzy zgłoszą swój udział zapośrednictwem strony chessarbiter.com lub w dniu zawodów na sali gry do godziny 9.45. Nie ma obowiązku brać udziału we wszystkich turniejach ligii szachowej.Turnieje bez wpisowego. Turnieje będą rozgrywane w miesiącach od lipca 2019 do listopada 2019 (5 turniejów). Planowane terminy turniejów:

            1 turniej – 28.07.2019 (niedziela) godzina 10.00

            2 turniej – 18.08.2019 (niedziela) godzina 10.00

            3 turniej – 29.09.2019 (niedziela) godzina 10.00

            4 turniej – 20.10.2019 (niedziela) godzina 10.00

            5 turniej – 17.11.2019 (niedziela) godzina 10.00

          • Uroczystość zakończenia roku

          • Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2018/19.Msza Św. - godzina 8:00 w Kościele pod wezwaniem MBNP w Szydłowie. Uroczystość zakończenia roku szkolnego - godzina 9:00 w sali gimnastycznej.Po spotkaniach w klasach z wychowawcami - WAKACJE.Plan autokarów w zakładce Plan lekcji

             

          • Trzydniowa wycieczka do Pienińskiego Parku Narodowego i Słowacji

          • W  dniach  10.06.2019 r. – 12.06.2019 r.  uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w 3 – dniowej wycieczce do Pienińskiego Parku Narodowego i  Słowacji. Organizatorką wyjazdu była p. Marzena Kukuła. Program wycieczki był bogaty i wypełniony zwiedzaniem. I tak w pierwszym dniu uczniowie zwiedzili wystawę przyrodniczą w siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego, odwiedzili Wąwóz Homole, zjechali wyciągiem krzesełkowym do Jaworek, a w drodze powrotnej do pensjonatu zwiedzili cerkiew w stylu bizantyjskim w Szlachtowej, odwiedzili Szczawnicę, gdzie mogli degustować wody mineralne. Drugi dzień to wyjazd do Słowacji, do Tatrzańskiej Kotliny i zwiedzanie największej słowackiej Jaskini Bielańskiej, wjazd ze Starego Smokowca kolejką szynowo - torową na Hrebieniok, spacer wzdłuż przepięknych Wodospadów Zimnej Wody do Rainerowej Chaty, najstarszego tatrzańskiego schroniska. W trzecim dniu  młodzież zwiedziła zamek w Niedzicy, wozownię, odbyła rejs statkiem z wysiadką w porcie pod zamkiem w Czorsztynie, który następnie również zwiedziła. 
            Młodzież poznała walory przyrodnicze i turystyczne Pienińskiego Parku Narodowego i regionu Słowacji. Aktywnie spędziła  czas na świeżym powietrzu. Wszyscy pełni wrażeń wrócili zadowoleni do domów.
             

          • Nasi najmłodsi uczniowie w Górach Świętokrzyskich

          • W dniach 27-29 maja 2019 roku, 37 uczniów z klas I-III, pojechało wraz ze swoimi wychowawcami na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Organizatorem tego przedsięwzięcia była p. Beata Czerwińska – wychowawca klasy II. Uczestnicy wycieczki, w czasie tych 3 dni integrowali się ze sobą, mieszkając w dwóch, dwupiętrowych domkach w Ośrodku Polanika, znajdującego się na terenie Kompleksu Świętokrzyska Polana w miejscowości Chrusty. Rozbudowana infrastruktura i doskonałe położenie w samym sercu Gór Świętokrzyskich uczyniły z tego miejsca przestrzeń relaksu, rekreacji i  doskonałej zabawy. To miejsce zagwarantowało najmłodszym moc atrakcji oraz idealne warunki do zabawy i  nauki. W pierwszym dniu, zwiedzając Zamek w Chęcinach i uczestnicząc w warsztatach nt. „Rycerze i zamki”, dzieci zgłębiały tajniki historii Polski. W drugim dniu pobytu w Górach Świętokrzyskich, w Parku Miniatur, najmłodsi mieli okazję odkryć tajemnice 20  najważniejszych zabytków województwa świętokrzyskiego w formie makiet. Wyjątkową atrakcją w tym dniu było oglądanie Akwariów Oceaniki ze zwierzętami wodnymi z całego świata. Ten dzień był też  bogaty w inne atrakcje, zwłaszcza, jeśli chodzi o zabawy. W Parku Rozrywki dzieci korzystały z Krainy Zabawy (dmuchańce, karuzela, EuroBungee, Łódeczki, Zorbing, Park Linowy). W trzecim dniu pobytu zwiedziły Jaskinię „Raj” – jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju oraz jedną z najbardziej znanych atrakcji Gór Świętokrzyskich. Najmłodsi byli też w Centrum Neandertalczyka przy Jaskini „Raj”, w miejscu, w którym zbiegają się pradawne losy człowieka z najnowszymi odkryciami współczesnej nauki. W ostatnim dniu wycieczki dzieci odwiedziły Dąb Bartek oraz Kadzielnię w Kielcach. To była dla nich piękna i zarazem pełna wrażeń lekcja nie tylko historii i przyrody, ale także lekcja życia. Dzieci, pełne wrażeń i radosnych wspomnień, powróciły do domu. 


             

          • WARSZTATY EDUKACYJNE DLA MŁODZIEŻY

          • Uczniowie  klas VII i VIII wzięli udział w warsztatach edukacyjnych NOWE WIDNOKRĘGI – zrozumieć media organizowanych przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Spotkanie odbyło się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. W.S. Reymonta w Szydłowie.  Wykłady i warsztaty poprowadzili wykładowcy i dziennikarze związani z placówką w Toruniu. Program warsztatów był bogaty, poruszono na nich następującą tematykę:

            JĘZYK OBRAZU – podstawy przekazu telewizyjnego,

            ŚWIATŁO I CIEŃ – podstawy przekazu telewizyjnego,

            ŚWIAT DŹWIĘKU - mowa, śpiew, muzyka – podstawy dziennikarstwa radiowego,

            SLOWO W DRUKU – podstawy dziennikarstwa prasowego.

            Młodzież dowiedziała się m.in. czym jest opinia, perswazja, manipulacja, informacja, poznali podstawowe słownictwo związane z przekazem medialnym, byli zachęcani do krytycznego oraz odpowiedzialnego przekazu informacji  oraz  krytycznego odbioru informacji przekazywanych przez media.

            Warsztaty bardzo podobały się uczestnikom, o czym świadczyły wypowiedzi młodzieży w przygotowanych w międzyczasie  materiałach ze spotkania.

          • Świetlica podwórkowa "Cztery Pory Roku"

          • Szanowni Państwo,

            jak już się zapewne orientujecie, hufiec ZHP Piotrków Trybunalski wraz ze wsparciem gm. Grabica jest w trakcie tworzenia na naszych terenach oddziału świetlicy podwórkowej. We wtorek odbyło się spotkanie rekrutacyjne do świetlicy. Na ten moment są jeszcze wolne miejsca. Jeśli podejmą Państwo decyzję o zapisaniu dziecka do świetlicy, instrukcja jak tego dokonać znajduje się w zakładce Rodzice

            Link do strony świetlicy.

          • „Czytamy z Bratkiem”

          • Moduł Beata Czerwińska został zmodyfikowany. 

            W naszej szkole, w bieżącym roku szkolnym, uczestnicy zajęć korekcyjno-kompensacyjnych wraz z nauczycielem – terapeutą Beatą Czerwińską założyli kącik Bratka. I tam właśnie odbywają się cotygodniowe spotkania. Co tydzień 5 zdeklarowanych uczniów klasy V, którzy uczęszczają na zajęcia korekcyjno-kompensacyjne (rodzice podpisali wcześniej zgodę na uczestnictwo w programie), przygotowują się na spotkanie z pierwszą klasą. Spotykają się z pierwszakami w ich sali lekcyjnej i czytają im wybrane wcześniej opowieści z „Księgi bajek Bratka”.

            W czasie czytania dzieciom towarzyszy pacynka Bratka. Uczniowie z kl.V przygotowują się do czytania bajek w domu (otrzymują bajkę Bratka wybraną do programu). Do ćwiczonych tekstów układają w szkole, pod kierunkiem nauczyciela terapeuty podczas zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, około 5 pytań. Co tydzień w wyznaczonym dniu i godzinie  (piątek przed lekcjami) spotykają się z grupą dzieci z oddziału przedszkolnego i czytają wybraną bajkę. Następnie zadają dzieciom po kolei przygotowane pytania. Każde dziecko za poprawną odpowiedź otrzymuje kolorową naklejkę i przykleja ją przy swoim nazwisku na tablicy punktowej. Dalszą część zajęć prowadzi już nauczyciel-wychowawca OP –  np. zachęca  dzieci do wykonania ilustracji do wysłuchanego tekstu lub wykonania przygotowanej przez nauczyciela terapeutę – odpowiedniej karty pracy. Na koniec każdego miesiąca, dziecko, które zdobyło najwięcej punktów, otrzymuje nagrodę książkową - „Ilustrowany słownik ortograficzny dla dzieci”, a pozostałe dzieci na zakończenie programu – ołówki i linijki do czytania z logo „Ortograffiti”

            Efektem realizacji przedstawionych zadań o treści wychowawczej (zabaw, ćwiczeń, słuchania bajek) powinno być osiągnięcie przez dzieci większej samodzielności i gotowości do wykonywania zadań z chwilą rozpoczęcia nauki w szkole. Dzieci młodsze chętnie uczestniczą w takich zajęciach. Z większą, niż zazwyczaj uwagą słuchają czytanych przez starszych kolegów i koleżanki bajek, z ogromnym entuzjazmem wykonują prace plastyczne. Czekają z niecierpliwością na każde spotkanie z Bratkiem.

          • Konkurs literacki „Pod gwiazdą wieszcza Adma”

          • Konkurs literacki „Pod gwiazdą wieszcza Adma”

            Uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w konkursie literackim dotyczącym życia i twórczości wielkiego polskiego wieszcza doby romantyzmu – Adama Mickiewicza.

            Celem konkursu było pogłębienie wiedzy o życiu i twórczości Adama Mickiewicza, rozwijanie zainteresowań literackich i zamiłowania uczniów do poezji, zachęcanie do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej, kształcenie umiejętności samodzielnego zdobywania informacji z różnych źródeł.

            Konkurs składał się z trzech etapów: w I etapie  uczniowie udzielali pisemnej odpowiedzi na pytanie wyznaczone na każdy dzień tygodnia, z wykorzystaniem źródeł informacji znajdujących się w bibliotece oraz innych dostępnych źródeł.

            W II etapie uczniowie otrzymali zestaw pytań dotyczący twórczości poety, a następnie szukali odpowiedzi samodzielnie we wszystkich dostępnych źródłach; rozwiązania składali na piśmie u organizatora konkursu. Na ten etap  mieli tydzień czasu.

            III etap to pisemny test z wiedzy o życiu i twórczości Adama Mickiewicza. Pytania zostały przygotowane ma platformie e-larningowej Moodle. Za wszystkie etapy można było uzyskać 96 pkt.

            Wyniki przedstawiają się następująco:

            I miejsce – Julita Olczyk kl. VIII (95 pkt.)

            II miejsce – Adam Maciołek kl. VIII (93 pkt.)

            II miejsce – Krystian Dziubecki kl. VII (93 pkt.)

            III miejsce – Maria Hojwa kl. VIII  (91 pkt.)

            Konkurs przygotowała i przeprowadziła Marzena Kukuła.

             

          • WYNIKI KONKURSU MATEMATYCZNEGO

          • ,,Mistrz matematyki'' 

            Szkolny etap konkursu matematycznego ,,Mistrz matematyki'' odbył się 13.03.2019r. Do konkursu przystąpili chętni uczniowie klas VII i VIII. Konkurs polegał na prawidłowym rozwiązaniu 25 zadań w czasie 60 minut.

            Wyniki przedstawiają się następująco:

            I miejsce -Julita Olczyk  klasa VIII

            II miejsce - Dominik Zielonka klasa VIII

            III miejsce- Oliwia Płoszyńska klasa VIII

            Celem konkursu jest popularyzacja matematyki wśród uczniów, rozwijanie zdolności i zainteresowań matematycznych, kształtowanie umiejętności logicznego myślenia, budzenie nawyku współzawodnictwa.

            Konkurs przygotowała i przeprowadziła: Dominika Chamerska

          • Szkolny Konkurs Recytatorski „Co mi w duszy gra”

          • Jak co roku wiosną w naszej Szkole odbywa się Konkurs Recytatorski przygotowany przez p. Annę Ożarek. Nic tak pięknie nie mówi o uczuciach, pragnieniach i przyjaźni, jak poezja. W niej odnajdujemy szereg tych pozytywnych, a także negatywnych odczuć, które pozwalają człowiekowi zajrzeć w głąb własnej duszy. Spoglądanie „w siebie” poprzez poezję pozwala nam dostrzec własne słabości, ukryte gdzieś głęboko. W tych poszukiwaniach odnajdujemy też wiele zalet. Przecież każdy z Nas patrzy na siebie łaskawym okiem, dając sobie nadzieję , wiarę w lepsze jutro, w „lepszych Nas”. Co dostrzegą w wierszach uczestnicy tegorocznego konkursu? Jakie emocje, uczucia targają bohaterami poetyckich przygód? Wybór twórczości jest tak obszerny i ciekawy, iż na pewno każdy odnajdzie w prezentowanych utworach najwspanialsze wartości. Podczas konkursu usłyszeliśmy wiersze polskich poetów, między innymi: Doroty Gellner, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, Wisławy Szymborskiej, Adama Mickiewicza, Adama Asnyka, Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa.

            Serdecznie powitaliśmy naszego szczególnego gościa - panią Barbarę Gajewską. Pani Barbara Gajewska to absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Mieszka w Piotrkowie Trybunalskim. Od wielu lat pisze wiersze liryczne, a także prozę poetycką. Swoje utwory publikowała w różnych czasopismach. Jest laureatką kilku ogólnopolskich konkursów literackich. W styczniu odbyła się promocja tomiku Barbary Gajewskiej zatytułowanego „Taka jedna”.        

            Uczniowie mogli prezentować swoje ulubione wiersze, a przede wszystkim uczyli się rywalizacji w przyjaznej atmosferze.  Głównym celem konkursu było rozwijanie zainteresowań literackich oraz doskonalenie zdolności recytatorskich.        

            Do konkursu i prezentacji wierszy przystąpiło 4 dzieci z oddziału przedszkolnego, 11 uczniów z klas I-III, 9 uczniów z klas IV- VI i 5 uczniów z klas VII- VIII.  Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem recytowali wiersze znanych poetów.

            Recytujących oceniało jury w składzie : p. dyrektor- J. Baran, p. Barbara Gajewska, p. M. Kukuła, p. E. Zarzycka. Jury wyłoniło zwycięzców według następujących kryteriów:

            Ø  i jego pamięciowego opanowania (dobór tekstu do możliwości wykonawczych uczestnika oraz wieku); doboru repertuaru

            Ø  (akcentowanie wyrazów i zdań, intonacja, modulacja);   interpretacji utworu

            Ø  ogólnego wyrazu artystycznego (uzasadniony gest sceniczny, element ruchu, strój);

            Ø  kultury słowa (dykcja oraz emisja głosu);

             

             

             

            Wyniki przedstawiają się następująco:

            Oddział przedszkolny:

            I miejsce – Skwarkowska Weronika

            II miejsce- Rycerz Julia

            III miejsce- Misztela Zofia, Węglarska Magdalena

            Klasy I- III

            I miejsce- Skórniewska Wiktoria (II)

            II miejsce- Pielużek Malwina (I), Dryzek Aleksandra (I)

            III miejsce- Gajewska Aleksandra (I)

            Wyróżnienia- Krasoń Adrianna (I), Dróżdż Michalina (III)

            Klasy IV-VI

            I miejsce- Ossowski Wiktor ( V)

            II miejsce- Krawczyk Zuzanna (IV)

            III miejsce- Sopata Maja (V)

            Klasy VII- VIII

            I miejsce- Kuwerska Wiktoria ( VIII)

            II miejsce-  Ossowska Maria ( VIII)

            Zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe i dyplomy.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im.Wincentego Witosa w Szydłowie
      • tel/fax 44-6171026
      • Szydłów-Kolonia 47, 97-306 Grabica Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych